Experiment dokázal, že výslechy ve virtuální realitě zvyšují přesnost výpovědí

Očití svědkové jsou často důležitým zdrojem informací o proběhlém trestném činu. Jejich výpovědi jsou však často mnohem méně přesné, než si myslíme. Nová studie zveřejněná na Frontiers in Psychology naznačuje, že existuje poměrně jednoduchý způsob, jak svědkům pomoci si lépe vzpomenout. Průzkum ukazuje, že se lidem lépe mluví s virtuálním avatarem než živým policistou.

Pokus této metody proběhl na Westminsterské univerzitě v Londýně a účastnilo se ho dohromady 38 dobrovolníků z toho 26 žen. Ti nejdříve sledovali video z krádeže a za dva dny byli vyzváni, aby přišli říci, co viděli. Polovina účastníku mluvila s výzkumným pracovníkem a druhá polovina, za pomocí brýlí Oculus Rift, s virtuálním avatarem představujícím policistu. Odpovídali na stejné otázky, které byly totožné s těmi, které britská policie při podobných případech pokládá.

Při vlastním popisu toho co viděli, si obě skupiny vedli stejně dobře. Když však došlo na konkrétní otázky, týkající se detailů bylo zjištěno, že svědkové, kteří hovořili s avatarem, si správně pamatovali průměrně 37 podrobností (např. barva oblečení), zatímco ti kdo mluvili tváří v tvář jinému člověku, měli průměrně pouze 30 detailů. Virtuální skupina poskytla také daleko méně nepřesných odpovědí.

Podle psychologů, kterým tento průzkum slouží jako jeden z důkazů jejich teorie komunikačních situací, mají lidé často tendenci se chovat podle toho, co po nich druhá strana žádá. Hodnému policistovi se tázání pokusí vyhovět a vybaví si o něco víc, než opravdu vědí, naopak u přísného raději řeknou méně, než vědí, aby náhodou neudělali chybu. Tento aspekt při pohovoru s virtuální policistou odpadá.

Jak už jsme zmínili výše, tento pokus sloužil pouze jako důkaz pro teorii a podobný postup zatím policie zavést neplánuje. Je však možné, že po jeho důkladném prozkoušení a vytvoření přesné metodiky své uplatnění jednou najde.

Zdroj: gizmodo.com