Foto: Unsplash

Hackerský útok ochromil dodávky pohonných hmot do oblasti východní části USA

Východ USA se od začátku víkendu potýká s doposud největším problémem svého druhu v historii. Zatím neznámým hackerům se totiž podařilo napadnout systémy společnosti Colonial Pipeline a úplně ochromit její činnost. Tento dopravce přitom zajišťuje 45 procent dodávek ropy v oblasti. Zatím není jasné, jak velká část systémů společnosti byla přímo ohrožena, protože z obavy z možných dalších problémů byly všechny ostatní systémy společnosti uvedeny do stavu offline.

Hlavní ropovod společnosti je dlouhý 8 800 kilometrů a dopravuje rafinovaný benzín a další paliva z pobřeží Mexického zálivu do oblasti státu New York. Denní objem přepravených látek činní přibližně 2,5 milionů barelů ropy (jeden barel je přibližně 160 litrů).

Samotným útokem se již zabývají příslušné úřady. O jeho povaze zatím máme jen kusé informace. Podle deníku Washington Post byl útok veden za pomoci ransomwarových nástrojů. Není zatím jasné, na kterou část systémů společnosti se útok zaměřil, avšak dokázal paralyzovat chod celé společnosti. Obvinění ke konkrétní hackerské skupině nebo státu, který by za ním mohl stát, nebyla vyslovena.

Situace by v současném stavu neměla nijak ovlivnit koncové spotřebitele a cena paliva je i v lokálním měřítku stabilní. Přesto se jedná o velmi zásadní situaci, kterou pro její závažnost pomáhá řešit i prezidentský úřad USA.

Útoky na infrastrukturu v USA se v posledních měsících množí. Jedná se o velmi zásadní problém, který může ohrozit život běžných lidí. V minulosti zaznamenali tamní úřady opakované útoky na elektrické rozvodné sítě nebo na úpravny vody. Vzhledem k oddělenému charakteru těchto útoků je možné je označit za „cvičné“ nebo „testovací“. V případě spojení více takových činů najednou může být fungování společnosti (ve smyslu obyvatel) úplně paralyzováno.

Zdroj: washingtonpost.com