Huawei se při výrobě telefonů a síťového vybavení již dokáže obejít bez amerických komponent

Huawei je při výrobě smartphonů a síťového vybavení v podstatě již soběstačný a nepotřebuje k ní americké komponenty. S odkazem na analýzy společností UBS a Fomalhaut Techno Solutions o tom informoval web deníku The Wall Street Journal.

   Pokud jde o síťové vybavení, Huawei dříve odebíral čipy od amerických společností jako Qorvo nebo Skyworks, jakož i od vlastní společnosti HiSilicon. Od jeho zařazení na černou listinu v květnu může používat některé čipy od prvně zmíněné firmy, ale jako nového dodavatele přibrala japonskou společnost Murata, přičemž se rozloučila s firmou Skyworks. Přestal také odebírat Wi-Fi a Bluetooth čipy od společnost Broadcom a nyní se spoléhá na své vlastní. Analýza rovněž uvádí, že prosta amerických součástek je nyní i poslední smartphonová vlajková řada Huawei Mate 30.   

   Nicméně tu je jeden americký dodavatel, kterého Huawei tak snadno nahradit nemůže, a tím je Google s jeho operačním systémem Android. Huawei nemá dovoleno si licencovat balík základních služeb Androidu, který obsahuje aplikace jako Google Play, Vyhledávání Google, Gmail, Mapy Google apod. To není problém v Číně, kde je mnoho aplikací Googlu zakázáno, daleko větší problém to však představuje na zahraničních trzích, kde zákazníci považují zmíněné aplikace za samozřejmé. Výše uvedené smartphony a též skládací telefon Mate X mají předinstalovanou opensourcovou verzi Androidu a jeho sadu základních služeb  supluje proprietární služba s názvem Huawei Mobile Services.

   Podle generálního ředitele konzultační společnosti Business Strategies Handela Jonese snaha americké vlády o izolaci čínského obra od jeho (nejen amerických) dodavatelů nefunguje. Svědčí o tom mimo jiné i to, že za třetí kvartál letošního roku vzrostly celosvětové dodávky jeho smartphonů meziročně o 28 %.

Zdroj: phonearena.com, wsj.com