Zdroj: electronicosfantasticos.com

Japonští umělci vytvořili hudební nástroj, který mění čárové kódy na techno hudbu

Systém čárových kódů ovládá již několik desetiletí svět běžných spotřebitelů a najdeme už jen velmi málo obchodů, kde bychom dokázali nakoupit bez nich. Jejich použití, respektive přečtení je vždy provázeno charakteristickým pípnutím nebo jiným zvukovým efektem. A tyto zvuky tvoří kakofonii u nákupních pokladen po celém světě.

A právě neustálá přítomnost digitálních zvuků v nákupních centrech mohla být jednou z inspirací, kterou využil ve svém projektu japonský hudebník Ei Wada. Ten se totiž rozhodl rozehrát čárové kódy a vytvořil pro tento účel speciální čtečky čárových kódů, jež dokáží měnit různé čárové kódy na rytmické zvuky.

Kromě speciálních skenerů (které jsou však na první pohled nerozeznatelné od těch reálných) vytvořil autor se svými spolupracovníky také velkou desku, která slouží jako „notová osnova“. Čárové kódy jsou na ní větší, než na běžném nákupním zboží. Skenery následně pracují s několika hledisky, základní je šířka odstupu černých, respektive bílých ploch. Načítání jejich struktury generuje samotný rytmus i výšku tónu. Důležitými parametry jsou také rychlost a vzdálenost čtečky od tabule. Nástroj může svým konceptem připomínat theremin, generátor zvuků, který využívá změny elektromagnetického pole.

Pro Ei Wada a další tvůrce ze skupiny Electronicos Fantasticos se nejedná o první hudební projekt. V minulosti představili světu například elektronický akordeon, který využíval zrychlování a zpomalování magnetofonové cívky, nebo ukulele vytvořené z malé televize.

Ei Wada svůj poslední projekt doprovodil zprávou, v níž říká, že málokterý materiál je v dnešní době tak dostupný jako čárové kódy. Dodává, že věří v to, že všechny čárové kódy budou sloužit jako podklad pro hudbu.

Zdroj: eiwada.com