Malajsie schválila zákon postihující šíření falešných zpráv, trest vězení bude oproti minulému návrhu mírnější

Malajsie schválila zákon, který trestá šíření falešných zpráv na sociálních sítích nebo prostřednictvím digitálních médií odnětím svobody až na 6 let a pokutami až do výše 500 tisíc malajsijských ringgitů (v přepočtu asi 2,5 mil. korun). Oproti minulému návrhu je trest odnětí svobody mírnější, zvažovala se i varianta 10 let.

Jak jsme minulý týden informovali, v Malajsii přišla vláda s návrhem zákona přísně trestat autory „fake news“, což vyvolalo protesty opozice a různých nevládních organizací. Takový zákon by prý mohl být zneužit proti odpůrcům premiéra Najiba Razaka, kteří informují o jeho údajné korupční kauze, případně omezit svobodu slova na internetu. Protesty však nepomohly, zákon v pondělí prošel parlamentem.

Vláda veřejnost uklidňuje a prostřednictvím ministryně Azaliny Othmanové Saidové vyslala vzkaz, že nové nařízení se nijak nedotkne svobody slova v kyberprostoru. Cílem je prý před falešnými zprávami chránit veřejnost a současně zachovat svobodu slova, tak jak ji upravuje ústava země.

Jak jsme před týdnem také psali, zákon definuje falešné zprávy jako „zprávy, reportáže, údaje a jiné informace, které jsou částečně nebo úplně nepravdivé“. Kromě textu se může jednat i o zvukové nebo vizuální nahrávky.

Malajsie není jedinou zemí jihovýchodní Asie, která se digitálním fenoménem v poslední době zabývala – intenzivně o něm začátkem roku debatovaly i Filipíny. Vláda nakonec v únoru došla k závěru, že tvrdý postup ve formě zákazu by nebyl řešením, protože by narážel na limity ústavy. Zcela liberální postoj v této otázce zastává prezident Rodrigo Duterte, podle nějž by vyjadřování se v kyberprostoru nemělo podléhat jakýmkoli zákazům. Falešné zprávy prý mohou být i užitečné a pomáhat lidem odlišit pravdu od lži.

 

 

Zdroj: theverge.com, reuters.com, cnnphilippines.com