Mark Zuckerberg řekl, že popírání holocaustu by nemělo být přečinem proti pravidlům Facebooku

Společnost Facebook čelí v posledních dnech rozsáhlé kritice poté, co vyšlo najevo, že toleroval nenávistné příspěvky v rámci uzavřených krajně pravicových skupin. Některé společnosti, které Facebooku poskytovaly moderátorské služby, takové skupiny, označovaly jako chráněné údajně proto, že byly velmi navštěvované a jejich reklama přinášela hodně peněz.

Poněkud zvláštní byla odpověď, kterou Mark Zuckerberg dal reportérce během středečního rozvoru právě na téma nenávistných příspěvků na Facabooku. Zuckerberg, který je židovského původu, na téma popírání holocaustu na sociální síti uvedl, že příspěvky s tímto tématem by neměly být mazány, protože řada jejich autorů si neuvědomuje, že píše lži a nejedná se tedy o úmyslné dezinformace.

Ještě ten den svou odpověď Zuckerberg revidoval krátkým vyjádřením, ve kterém uvedl: „Osobně považuji popírání holocaustu za hluboce urážející a neměl jsem v žádném případě v úmyslu bránit lidi, kteří jej popírají.“ Přesto se stal Zuckerberg terčem ostré kritiky a to jak ze strany židovských organizací, tak od řady hnutí bojujících proti nesnášenlivosti.

Vyjádření Zuckerberga, jehož jméno je značkou samo o sobě, označila řada organizací za velice nezodpovědné. Navíc upozornily, že neexistuje nic jako beztrestné, nebo dobře míněné popírání holocaustu.

Přístup k největší sociální sítě světa k popírání holocaustu se v jednotlivých státech liší a určuje jej legislativa. V Německu a některých dalších zemích, kde je popírání holocaustu přímo v rozporu se zákonem, jsou příspěvky na toto téma z Facebooku mazány. V zemích, kde to zákon nepostihuje, proti tomu nebojuje ani Facebook. Vyjádření Zuckerberga bylo přinejmenším nešťastné, a jistě se dotklo řady uživatelů po celém světě a pověst Facebooku u široké veřejnosti rozhodně nepozvedlo.

Zdroj: theguardian.com