Mrkání může podle vědců odhalit deepfake videa

Deepfake videa jsou ukázkou schopností současných technologií v čele s AI umožňující rozpoznávání a následnou reprodukci obrazu. Tato vide jsou působivá a velice znepokojující zároveň, díky nim může kterákoliv osoba, o které má tvůrce videa dostatek obrazového materiálu říci cokoliv. Stačí nahrát video s jiným protagonistou a potom nechat umělou inteligenci, ať za pomocí algoritmů dopočítá zbytek.

Od chvíle, kdy se první takovéto video objevilo na internetu, začala obdobná veřejnost přemýšlet jak možný deepfake odhalit. S velmi zajímavým zjištěním v této oblasti přišla University at Albany. Ta využila ke zkoumání videí AI, přesněji řečeno dvě propojené neuronové sítě, které zkoumaly přirozené, nepodmíněné projevy lidského organismu jako je dýchání nebo mrkání.

Z tohoto výzkumu vyplynulo, že průměrná frekvence mrkání je 17x za minutu a liší se podle aktivit. Při mluveném projevu se zvýší na v průměru 26 mrknutí za minutu a při čtení naopak poklesne až na v průměru 4,5 mrknutím za minutu. Lidé, kteří hovoří ve videích, často kombinují čtení a mluvení, takže frekvence jejich mrkání je někdy v rozmezí výše zmíněných údajů.

Protagonisté deepfake videí obvykle mrkají mnohem méně často, jedním z důvodů je nedostatek fotografií se zavřenýma očima, které by systém k „naučení“ mrkání potřeboval. Přesné mrkání oka a jeho četnost dokáže změřit výše zmíněná metoda dvou neuronových sítí, díky které se zvýší úspěšnost odhalování falešných videí až na 99 procent.

I tato pokročilá metoda však nenahradí kritické myšlení. Žijeme v době, kdy si musíme zvyknout, že ne vše co je napsané (nebo v tomto případě natočené) na internetu je nutně pravdivé, ať to vypadá jakkoliv věrohodně.

Zdroj: gizmodo.com