Muž, který deaktivoval Twitter Donalda Trumpa, odhalil svou identitu

Jedním z nejoblíbenějších komunikačních kanálů současného amerického prezidenta Donalda Trumpa je bezesporu Twitter. Už během prezidentské kampaně se jeho prostřednictvím Trump vyjadřoval k mnoha tématům a tento způsob sdělování svých názorů veřejnosti používá i ve svém úřadě. Proto bylo velmi překvapivé, když byl 2. listopadu jeho účet zrušen. Zpočátku se všichni domnívali, že jde o chybu ze strany Twitteru. Ten však vydal prohlášení, ze kterého vyplývá, že účet deaktivoval zaměstnanec externí firmy, s níž Twitter spolupracoval.

Výpadek sice trval pouhých 11 minut. Přesto si jej všimla řada lidí, především díky tomu, že účet amerického prezidenta sleduje více než 43 milionů ostatních uživatelů Twitteru. Zpráva o deaktivaci Trumpova účtu přinesla radost jeho oponentům, kterých není málo (jeho protikandidátka Hillary Clintonová získala dokonce víc hlasů než on, avšak díky volebnímu systému získal Trump více volitelů).

S mužem, který byl za vypnutí odpovědný, rozvázal Twitter okamžitě smlouvu, jeho identitu však nezveřejnil. To však nezabránilo novinářům, aby po ní začali intenzivně pátrat. Serveru Techcrunch se to nakonec podařilo a Bahtiyara Duysaka dokonce přesvědčil, aby mu poskytl interview.

Duysak je tureckého původu avšak narodil se v Německu. Díky svým schopnostem a znalostem počítačů pracoval kromě Twitteru také pro Google nebo Youtube. Na Twitteru pracoval v týmu, který dohlížel na dodržování komunikačních podmínek ze strany uživatelů.

Na poslední den v práci vzpomíná jako na zcela běžný. Těsně před koncem směny však někdo nahlásil Trumpův příspěvek jako nevhodný a agresivní. Duysak podle svých slov příspěvek zkontroloval a protože jej opravdu shledal nevhodným, účet zablokoval, vypnul počítač a šel domů. Teprve později, když se zprávy začaly šířit, uvědomil si co způsobil.

Význam, svého činu by nerad nějak přeceňoval. Udělal podle svých slov jen to, co měl v popisu práce a počítal s tím, že Trumpův účet bude proti deaktivaci chráněn. Když v létě Twitter zpřísnil svoji politiku vůči uživatelům, kteří porušovali některé z provozních podmínek. Dodal k tomu, že „některé tweety, které zdánlivě porušují podmínky služby, jsou natolik zajímavé, že je ve veřejném zájmu nebudeme omezovat.“

Duysak je rád, že je podle svých slov rád, že je doma v Německu, kde je tlak na něj menší. Byl by rád, kdyby mohl dál žít svůj život tak jako dosud. Twitter krátce po zablokování účtu přislíbil vyšší ochranu některým účtům před podobnými incidenty.

Zdroj: techcrunch.com