Na ISS zamířila kosmická loď Sojuz, na palubě nese předmět spojený s Českem

Z bajkonurského kosmodromu včera odstartovala směrem k ISS kosmická loď Sojuz MS-08 s tříčlennou posádkou, na jejíž palubě nese astronaut Andrew Feustel předmět spojený s historií naší země. Jedná se o dvě kopie obrázků z časopisu Vedem, tajně vydávaného za 2. světové války dětmi v terezínském židovském ghettu.

Trojice ve složení Feustel, Richard Arnold a Oleg Artěmjev se na ISS spojí s další tříčlennou posádkou, kterou tvoří velitel Anton Škaplerov, Scott Tingle a Norišege Kanai. Feustel je s Českem spojen přes svou manželku Indiru, jejíž matka je Češka. Při prvním letu do vesmíru v roce 2009 měl u sebe českou vlajku a básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a o dva roky později vzal na palubu lodi Endeavor figurku Krtečka, který se již dříve do vesmíru podíval jako animovaná postavička v epizodě Krtek a raketa.

Před startem nejnovější vesmírné výpravy Feustel prohlásil, že obrázky chce uctít nejen památku obětí holokaustu, ale i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který se svými kolegy tragicky zahynul při startu raketoplánu Columbia na počátku roku 2003. Jednou z kopií je kresba s názvem Měsíční krajina, kterou měl tehdy u sebe i Ramon. Autorem kreseb je Petr Ginz, který byl zároveň zakladatelem časopisu Vedem a v Terezíně nuceně pobýval dva roky. V roce 1944 byl zavražděn v koncentračním táboře v Osvětimi.

Feustel není jediným americkým astronautem, který se hlásí k českému původu – polovičním Čechem je po matce Jim Lovell, který byl jedním ze členů posádky nezdařené mise Apollo 13 – dvakrát letěl k Měsíci, aniž na něm přistál. Dalším astronautem s českými kořeny byl loni zesnulý Eugene Cernan, který byl na konci roku 1972 posledním člověkem na Měsíci. Na palubě měl tehdy československou vlajku. Český původ má také John Blaha, který pracoval na ruské orbitální stanici Mir.