Na MIT vyvinuli kameru, která „vidí“ za roh

Na Massachusettském technologickém institutu vyvinuli kameru, která „vidí“ za roh. Dokáže to díky analyzování téměř neviditelných stínů.

Výzkumníci pracoviště Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory při MIT přišli s novým kamerovým systémem Corner Cameras určeným nejen pro autonomní vozidla, který používá lidskému oku téměř „neviditelné“ informace o odrazech světla, aby rozpoznal předměty a lidí. Následně měří jejich rychlost a trajektorii, přičemž vše probíhá v reálném čase.

Katie Boumanová, která se na výzkumném projektu podílí, upřesňuje, že kamerový systém používá video toho, jak se světlo odráží na zem, což mu umožňuje rozpoznat pohybující se předměty za rohem ve vzdálenosti od kamery. „Představte si, že jdete halou ve tvaru písmena L a mezi vámi a několika objekty za rohem je zeď. Tyto objekty před vámi odrážejí velmi malé množství světla na zem, čemuž se říká polostín. Díky tomu, že se různé části ‚neviditelné‘ scény na zem odrážejí z různých úhlů, je možné interpretovat, jak se světlo na scéně v průběhu času mění“, doplňuje badatelka.

Systém používá video polostínu k vytvoření jednorozměrných snímků, které postupně odkrývají informace o všem, co se hýbe za rohem. Jak na tomto místě upozorňuje web digitaltrends.com, systém není schopen identifikovat detaily objektu, jen to, že jsou zde pohybující se objekty. I tak prý může být mimořádně užitečný. Boumanová vysvětluje, že schopnost vidět za překážky by mohla být cennou informací pro mnohé oblasti, např. pro záchranné týmy při včasném vyhodnocování situace a samozřejmě také pro autonomní vozy. Technologie by se mohla použít i jako výstraha řidičům, že do vozovky se chystá „vlétnout“ neukázněný chodec.

Dalším krokem týmu bude zprovoznit technologii na kamerách připevněných na pohybujících se objektech a také ji učinit dostatečně robustní na to, aby počítala se stále se měnícími světelnými podmínkami. Díky ní se možná jednou dočkáme i použití aut jako parkovacích senzorů, uzavírá web.

 

Zdroj: digitaltrends.com