Zdroj: wikimedia.org

NASA žádá studenty o pomoc s plánovanými misemi na Měsíc a Mars

NASA se ve spolupráci s National Space Grant Foundation rozhodla dát příležitost studentům univerzit, kteří nyní mohou přispět svými inovativními nápady k plánovaným misím na Měsíc a Mars.

Tento projekt nese anglický název The 2021 Moon to Mars eXploration Systems and Habitation (zkráceně M2M X-Hab) a studenti za své nápady mohou získat peněžitou odměnu od 15 do 50 tisíc amerických dolarů (tedy zhruba od 350 tisíc do 1,2 milionu korun). Studenty však nemají ani tak motivovat uvedené částky (které jsou v tomto kontextu spíše symbolické), ale spíše možnost podílet se svými nápady na tomto velkém vesmírném projektu.

NASA konkrétně žádá o pomoc v následujících oblastech:

  • Systémy týkající se bydlení – jde o oblast výzkumu zahrnující bezpečné podmínky pro život a práci astronautů na cizím planetárním povrchu (konkrétně může jít o řešení problémů týkajících se radiační ochrany, logistiky zásobovacích misí apod.).
  • Dopravní systémy – v této oblasti jde především o vývoj vozidel (ať lidsky nebo roboticky řízených), která pomohou s výzkumem. K řešení jsou otázky ohledně kosmického pohonu, technologií přistávacích modelů, modulárních energetických systémů nebo tankování pohonných hmot na Zemi a ve vesmíru.
  • Základní systémy – se týkají zefektivnění mise a pozemních operací. Jde například o vytvoření co největší nezávislosti mise na Zemi (využití vesmírných zdrojů, výroba ve vesmíru, komunikační technologie, aplikace syntetické biologie).
  • Robotické systémy – které by měly být použity na misích, jež mají za cíl získat co největší množství informací o potenciálních cílech pro zkoumání (zahrnují třeba průzkum lunárního ledu, povrchového záření Marsu, ale také radiové zobrazování asteroidů blízkých Zemi apod.).
  • Systémy pro lidský vesmírný let – jde zejména o problémy spojené s lunární stanicí Gateway, která by mohla být používána jako zastávkový bod pro vesmírné mise a může být využívána také pro nejrůznější potřeby (zásobování apod.).

Uzávěrka pro zasílání návrhů je stanovena na 24. dubna 2020.

Zdroje: engadget.com, nasa.gov