Nová AI společnosti IBM dokáže predikovat budoucí vývoj neurodegenerativních onemocnění

Společnost IBM vyvinula nový pravděpodobnostní model AI, který podle jeho tvůrců lékařům umožní lépe chápat jednotlivé stavy pacienta a jak se do budoucna budou pravděpodobně vyvíjet. Dokáže prý poskytnout informace o celé řadě příznaků – od podání ruky po výkyvy nálady – a potom tato data použít k tomu, aby lékařům pomohl identifikovat biomarkery nemocí jako Huntingtonova, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

„Tento model je unikátní v tom, že analyzuje najednou více klinických aspektů a příznaků neurodegenerativní nemoci,“ uvedl výzkumník z oddělení Health Analytics Research Group v IBM Soumya Ghosh. AI model podle něj díky tomu, že bere v úvahu všechny efekty nemoci (psychologické, behaviorální, kognitivní, fyzické příznaky apod.), dokáže poskytnout mnohem přesnější analýzu toho, v jakém stadiu se nemoc může aktuálně nacházet.

Počítačový gigant se v současnosti zabývá i jinými projekty v oblasti využití AI ve zdravotnictví – např. pomocí ní zkoumá, jak některé nemoci, např. výše zmíněná Huntingtonova choroba, ovlivňují molekulární strukturu mozku. Další projekt se týká výzkumu rovněž uvedené Parkinsonovy choroby, který se zabývá rozpoznáváním jejích možných indikátorů.

„Doufáme, že používání strojového učení a umělé inteligence jednoho dne umožní lékařům stanovovat přesnější diagnózy, navrhovat efektivnější léčbu a pacientům poskytovat více informací o vývoji jejich nemocí a jak je zvládat,“ věří Ghosh. Dodal, že v tuto chvíli nejnovější AI projekt společnosti probíhá na čistě výzkumné bázi a netestuje se v praxi, a zatím nemá představu, kdy by na jeho základě mohl vzniknout komerční produkt.

 

Zdroj: digitaltrends.com