Zdroj: commons.wikimedia.org

Podle Iránských úřadů zabil prominentního vědce „kulomet s AI“

Velitel revolučních gard Ali Fadavi, jeden z nejvyšších představitelů Íránu, prohlásil, že úředníka íránského jaderného programu Mohsena Fakhrizadeha zabila doposud neznámá zbraň. Podle něj se jednalo o střelnou zbraň namontovanou na vozidle, která dokázala vystřelit tak přesně, že v autě zasáhla pouze vědce, zatímco jeho manželce se nic nestalo. Automobil následně vybuchl.

Atentát údajně doprovázela přestřelka mezi osobní ochrankou a posádkou vozidla. Samotný útok na vědce byl podle Ali Fadaviho neskutečně přesný. Jeho žena seděla 25 centimerů od něj a jí se nic nestalo. Podle údajů Íránských vyšetřovatelů byl vědec zasažen celkem třinácti střelami, z nichž čtyři zasáhly přímo hlavu. Iránští představitelé z útoku oficiálně obvili Izrael a slíbili odplatu.

Mohsen Fakhrizadeh byl vedoucím íránské Organizace obranných inovací a výzkumu, známé pod perskou zkratkou SPND. Jeho hlavním oborem byl podle západních a Izraelských tajných služeb jaderný program, respektive jeho vojenská část. Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je pouze mírový a nikdy se nesnažil vyvinout jadernou zbraň.

Pokud byla při útoku opravdu použita umělá inteligence ve formě, jakou popisuje Fadavi, jednalo by se o bezprecedentní situaci. Přímé spojení umělé inteligence a zbraní je podle mnoha odborníků nemorální, a především velmi nebezpečné. Petici proti použití AI ve vojenství podepsala v roce 2015 řada vědců (mezi jinými například i Stephen Hawking).

Jediným zdrojem informací, že byla při atentátu použitá zbraň naváděná umělou inteligencí, je vyjádření Íránu a toto tvrzení nelze potvrdit od nezávislých zdrojů.

Zdroj: bbc.com