Podle nové studie rodičovské aplikace děti na internetu efektivně nechrání

Podle nové internetové studie vypracované akademiky University střední Floridy nejsou rodičovské aplikace, hlídající pohyb dětí na internetu nebo blokující některé stránky, příliš efektivní.  Mají prý spíše tendenci mezi rodiče a dospívající potomky vrážet klín.

Studie a s ní souvisejícího průzkumu se zúčastnilo 200 rodičů, kteří mají alespoň jedno dítě ve věku 13–17 let, přičemž polovina z rodičů připustila, že používá rodičovskou aplikaci. Podle studie vyplývá, že tito rodiče jsou na děti přísnější, náročnější a nejsou ochotni s nimi dělat kompromisy. U děti těchto rodičů byla paradoxně větší pravděpodobnost, že se dostanou např. k sexuálně explicitnímu obsahu, a také se cítily být více ohroženy on-line sexuálním obtěžováním.

Studie pokračovala další částí – akademici prostudovali v rámci obchodu Google Play Store komentáře a hodnocení více než 730 rodičovských aplikací od dětí a mladých ve věku 8–19 let i rodičů a zjistili, že zatímco rodiče těmto aplikacím dávali většinou pozitivní hodnocení, u dětí a dospívajících tak velké nadšení nepanovalo. 79 % z nich aplikace hodnotilo pouze dvěma a méně hvězdičkami a domnívalo se, že aplikace tohoto druhu narušují jejich soukromí, vedou k pohodlnějšímu přístupu k výchově a zhoršují vzájemnou komunikaci. Děti a mladí si v neposlední řadě stěžovali, že tyto aplikace dělají z jejich rodičů „slídily“ a brání jim i v práci na domácích úkolech.

Studie na základě výše uvedených informací zjistila, že současně dostupné rodičovské aplikace bezpečnost dětí na internetu nezaručují. Podle studie potřebují teenageři určitý prostor, aby si v průběhu dospívání mohli vypěstovat jisté „vyrovnávací mechanismy“, které jim budou celý život pomáhat, a právě rodičovské aplikace rozvoj těchto mechanismů utlumují. Příští generace těchto aplikací by prý měla přijít s funkcemi, které by umožnily rodičům být v těsnějším kontaktu s dětmi, a mladé lidi naučily, jak se vypořádávat s nástrahami kyberprostoru.

Studie každopádně místo používání rodičovských aplikací doporučuje, aby se rodiče více zajímali o on-line svět svých dětí. Měli by s nimi otevřeně diskutovat o stránkách, které navštěvují, a vysvětlovat jim, jaké nebezpečí některé z nich představují.

 

Zdroj: phonearena.com