Podle novozélandské studie streamovací služby významně utlumují pirátství

Novozélandská telekomunikační organizace Vocus Group NZ zveřejnila výzkum, podle nějž pirátství multimediálního obsahu není primárně způsobeno „vrozenou“ touhou uživatelů porušovat zákon, ale selháními na straně poskytovatelů obsahu. K pirátství prý totiž dochází tehdy, když si konzumenti nemohou snadno či za dostupnou cenu sehnat žádoucí obsah. O tom, že chyba je prý skutečně na straně poskytovatelů, svědčí popularita streamovacích služeb jako Netflix, Amazon Prime nebo Spotify, které pomáhají „pirátění“ významně snižovat.

Autoři v rámci výzkumu vyzpovídali přes tisíc Novozélanďanů všech možných profesí a zjistili, že když byl poskytovaný obsah dostupný za „férovou“ cenu, respondenti byli více než ochotni za něj zaplatit než se uchylovat k pirátství. Jen 3 % dotázaných prý preferovalo dostat se k obsahu nečestně, zatímco 29 % uvedlo, že by si vybralo některou z výše uvedených nebo jiných streamovacích služeb.

Z výzkumu kromě toho vyplynulo, že zhruba polovina dotázaných někdy v minulosti konzumovala obsah, který byl pravděpodobně ukraden, ale že většina tak dnes činí jen zřídka či vůbec. K tomu, že „pirátí“ i dnes, se přiznalo jen kolem 10 %. 57 % těchto respondentů by s tím přestalo tehdy, kdy by streamovací služby byly levnější, a 48 % v momentě, kdy by nabídly více obsahu.

Autoři studie na základě svých zjištění činí optimistický závěr, že pirátství – alespoň v oblasti videa a hudby – díky předplatitelskému modelu streamovacích služeb „konečně“ umírá na úbytě, nicméně že tento fenomén z povahy věci úplně vymýtit nelze.

Zdroj: techspot.com, scoop.co.nz