Podle Tencentu je na světě jen 300 tisíc odborníků na AI, potřeba jsou ale miliony

Čínský technologický, internetový a mediální gigant Tencent ve své zprávě říká, že AI průmysl se potýká s globálním nedostatkem odborníků. Podle něj je na světě zhruba 300 tisíc expertů na tuto oblast, zapotřebí by prý bylo ale milionů.

Zprávu vypracoval Tencent Research Institute. Podle webu theverge.com jsou v ní  ale spekulativní čísla a není prý úplně jasné, na základě čeho k nim Tencent vlastně došel. Pravdou je, že velké technologické společnosti si na nedostatek AI inženýrů pravidelně stěžují a poptávka po nich posunula hranici jejich ohodnocení do nebývalých výšin. Jak uvádí deník The New York Times, expert na AI s několikaletou praxí může očekávat roční mzdu ve výši 300 000–500 000 dolarů, přičemž ti nejlepší si mohou říct i o miliony. Nezávislá AI laboratoř se v publikaci svěřila, že na světě je dnes k mání pouze kolem 10 000 jedinců, kteří mají potřebné schopnosti k vedení nových projektů z oblasti umělé inteligence.

Tencent odhaduje, že 200–300 tisíc expertů je již aktivních a zaměstnaných, ale zhruba 100 tisíc je ještě ve vzdělávacím procesu. Podle společnosti v posledních letech raketově vzrostl zájem o studium AI a strojového učení a vzrostl také zájem o on-line kurzy v těchto oblastech. Problémem však je, že ne všichni studium nebo kurzy dokončí.

Podle zprávy je na světě několik technologicky vyspělých států, které odvětví udávají trend. Jsou jimi USA, Čína, Japonsko a Velká Británie a výrazněji se začínají prosazovat i Kanada a Izrael. Velkým náskokem se z hlediska koncentrace celosvětového talentu mohou chlubit Spojené státy, které mají více univerzit nabízejících vzdělávání v oborech strojového učení a souvisejících odvětví než jiné státy. Vzniká zde také více AI start-upů, což zemi dává nezanedbatelnou konkurenční výhodu před ostatními. V USA je prý v současnosti činných 1000 začínajících firem věnujících se výzkumu a vývoji AI, kdežto v Číně je to jen 600.

Publikace se nezmiňuje o tom, jak by situace na poli AI v těch kterých státech mohla vypadat v následujících desetiletích, cituje však zprávu o čínských ambicích Číny, která by se chtěla stát lídrem v AI a moderních technologiích již do roku 2030. Podle některých expertů je možné smělého cíle v tak krátké době skutečně dosáhnout.

 

Zdroj: theverge.com, nytimes.com