Zdroj: pxhere.com

Pracovníci McAfee hackli autonomní vozidla Tesly pomocí elektrikářské pásky, šlo ale o starší modely

V rámci diskuze o autonomních dopravních prostředcích patří mezi nejpalčivější otázky zejména bezpečnost jízdy. Výsledky zajímavého výzkumu týkajícího se tohoto problému, který probíhal jeden a půl roku, nedávno zveřejnili pracovníci McAfee. Tyto výsledky přitom ukazují, jak snadno mohla být některá „chytrá“ vozidla podvedena, a to dokonce pouze za pomocí klasické elektrikářské pásky.

Výzkumníci použili naprosto triviální způsob testování a elektrikářskou páskou jednoduše přelepili značku omezující rychlost, a to tak, že z 35 mil v hodině vytvořili 85 mil v hodině (tedy zhruba z 56 km/h vytvořili značku „omezující“ rychlost na 136 km/h). Zjistili přitom, že autonomní vozidla vybavená kamerami Mobileye (které jsou používány pro některé pokročilé systémy řízení) se skutečně namísto limitu 35 mph pohybovala rychlostí 85 mph.

Přestože se výsledky mohou zdát šokující, je důležité připomenout, že výzkumný tým McAfee Advanced Threat Research podrobil testování dvě vozidla značky Tesla z roku 2016. Novější vozy téže značky přitom již kamery Mobileye nepoužívají.

Navíc je mnoho nejnovějších modelů autonomních vozů závislých na hybridním systému řízení, který nespoléhá pouze na kamerové senzory, ale i na vlastní pokročilý software a také vzdálený lidský faktor. A například vozy Waymo využívají pečlivých mapových podkladů, v nichž je zaneseno vše od rychlostních limitů až po výšku obrubníku. Ovšem ani všechna autonomní vozidla, která kamerou disponují, nejsou odsouzena k záhubě, jelikož nejnovější verze kamery Mobileye byla aktualizována, díky čemuž již není náchylná k podobnému typu ošálení.

Vedoucí výzkumu, Steve Povolny, podotýká, že celý pokus neměl poukazovat ani tak na možnost snadného hacknutí kamery, ale spíše na zranitelnost strojového učení jako takového. Podle Povolneho bychom se totiž měli soustředit zejména na něj, bedlivě zkoumat jeho slabiny a především strojové učení neustále vylepšovat.

Zdroj: mashable.com