Francouzský prezident slíbil zavést zákony zakazující falešné zprávy

Francouzský prezident Emmanuel prohlásil, že hodlá přijít se zákony zakazujícími na internetu falešné zprávy během francouzských volebních kampaní. Pokud vstoupí v platnost, webové stránky zveřejňující sponzorovaný obsah by musely mimo jiné odkrýt, kdo jej platil.

Macron se nechal slyšet, že chce příslušné legislativní nařízení schválit proto, aby byla v zemi chráněna demokracie. O fenoménu „fake news“ se zmínil ve svém novoročním projevu a při té příležitosti prohlásil, že brzy představí zákon omezující jejich šíření. Podle jeho názoru jsou falešné zprávy nebezpečím, které ohrožuje liberální demokracii ve Francii i jinde.

Hlavním cílem zákona bude zvýšit transparentnost na webech, na nichž se sponzorovaný obsah vyskytuje. Stránky by měly povinnost oznámit, kdo takové komerční příspěvky financuje, a byl by pro ně zaveden finanční strop. Během volebních kampaních budou moci úřady v naléhavých případech falešné zprávy z webů přímo odstranit, případně i celou stránku zablokovat.

Zákon má dle Macronových slov zakročit proti „propagandě šířené tisíci a tisíci účtů na sociálních médiích“. Nařízení podle něj počítá i s tím, že mediální dozorový orgán CSA bude zmocněn k tomu, aby „mohl bojovat s jakýmkoli pokusem o destabilizaci ze strany televizních stanic ovládaných nebo ovlivňovaných cizími státy.

Sám Macron se stal během prezidentské kampaně na jaře minulého roku terčem falešných zpráv tvrdících, že má v offshorových firmách tajné účty. Tehdy podal stížnost na svou prezidentskou soupeřku Marine Le Penovou, která měla z jeho pohledu nepravdivé zprávy šířit. V kampani byl rovněž nařčen falešným webem belgických novin Le Soir, že jeho kampaň platí Saúdská Arábie. Francouzský prezident si kromě toho stěžoval i na to, že do jeho kampaně zasahuje Rusko svou „hybridní strategií kombinující vojenské zastrašování a informační válku“, což však Moskva razantně popřela.

Macronovu představu o boji proti falešným zprávám jako jedna z prvních kritizovala právě Le Penová, podle níž tak bude vláda moci umlčovat své občany. Na Twitteru se také řečnicky ptá, kdo bude rozhodovat o tom, co falešná zpráva je a co není.

 

Zdroj: theguardian.com