Průzkum ukazuje, že přílišné využívání mobilních technologií může zvýšit riziko výskytu poruch ADHD

Využívání mobilních telefonů, tabletů a dalších digitálních zařízení v nadměrné míře není dobré pro lidské psychické zdraví. Zvlášť neblahé následky to může mít u dětí a dospívajících, což potvrzuje řada odborníků na výchovu. Mladé lidi nelze od technologií úplně odstřihnout, důležitá je však míra a frekvence jejich požívání.

Využívání moderních technologií mladými lidmi se věnuje i nová lékařská studie publikovaná v prestižním časopise Journal of the American Medical Association. Z jejích výsledků vyplívá, že užívání moderních technologií má přímý vliv na výskyt poruch pozornosti a příznaků ADHD. Čím více mobily, tablety, nebo počítače využívají v běžném životě, tím pravděpodobnější je příchod příznaků poruchy pozornosti.

Průzkum byl prováděn na vzorku 2587 středoškolských studentů v průběhu dvou let. Příznaky ADHD nebo poruch pozornosti se neobjevily u všech, takže se nedá říci, že mobilní technologie jsou jejich jediným spouštěčem, důležitá je také povaha vrozené predispozice. U řady studentů však míra problémů se zvyšující se frekvencí užívání technologií narůstala.

Problémem podle průzkumu není ani tak samostatná technologie, jako množství různých zpráv a upozornění, které přichází téměř neustále ze sociálních sítí a medií. Mysl mladého člověka tak má problém soustředit se na svou činnost, když neustále očekává zprávu po některém z kanálů.

Průzkum by svými zjištěními mohl pomoci k budování zdravějšího prostředí mobilních zařízení. Řešením by byla například dočasná ignorace upozornění na zprávy nebo aktivity ostatních uživatelů na sociálních sítí. Telefon by na ně neupozorňoval hned ale například jednou za dvě hodiny. Technologie budou do běžných životů zasahovat čím dál tím častěji, protože je důležité, aby se s nimi lidé naučili žít a správně je používat.

Zdroj: engadget.com