Zdroj: airforcehollywood.af.mil

Raketa Falcon 9 nezvládla přistání a zřítila se do moře, poprvé od roku 2016

Jednou ze zásadních novinek, kterou přinesla společnost SpaceX kosmonautice, jsou rakety se schopností vrátit se a přistát na konkrétní místo. První raketa, která tento složitý manévr zvládla a po návratu z vesmíru se dokázala vrátit na přistávací plošinu, byla raketa typu Falcon 9. SpaceX se může mimo jiné pyšnit tím, že od června roku 2016 o žádnou z těchto raket vlivem špatného přistání nepřišel.

Tato statistika však přestala platit na počátku tohoto týdne, kdy se při jedné z misí, jejímž cílem bylo vynést na oběžnou dráhu várku satelitů Starlink, raketový nosič netrefil na plavoucí plošinu a spadl do moře.

První část mise probíhala bez problémů, raketa odstartovala, dostala se na oběžnou dráhu, vypustila nosič se satelity a vydala se na zpáteční cestu. Na místo svého přistání se ale nedostala. Jak bývá u misí SpaceX zvykem, měli jsme možnost vše sledovat prostřednictvím video přenosu. V záběru na přistávací plošinu je vidět, že fouká vítr a jsou vlny a v jeden okamžik se nedaleko od plošiny zvedne mrak kapiček. To by mohla být právě raketa Falcon 9.

Zatím nemáme k dispozici žádné podrobnosti o tom, proč k nehodě došlo. Na vině může být horší počasí nebo technologická závada. Odborníci ze SpaceX celou záležitost důkladně prošetří. Je pravděpodobné, že tento incident nebude mít výraznější vliv na rozvoj vesmírného programu SpaceX, jehož nejbližším cílem je otestovat posádkovou kabinu a dostat do vesmíru prvního člověka na palubě soukromé vesmírné lodi v dějinách lidstva.

V posledních letech se společnosti SpaceX dařilo. Jediné rakety, kterým se nepodařilo přistát, patřily do svazku Falcon Heavy a jejich mise a manévry byly složitější než (dnes už bychom řekli) rutinní mise samostatných nosičů Falcon 9.

Zdroj: theverge.com