Foto: se svolením Nokia

Recenze: Nokia G21 – Obstojí v silné konkurenci?

6.8

Design a zpracování

7.0/10

Výkon a prostředí

6.5/10

Fotoaparát

6.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Plusy

  • 90Hz obnovovací frekvence
  • Výdrž baterie
  • Slušné zpracování
  • Čisté prostředí

Mínusy

  • Kvalita fotoaparátů
  • Výkon by mohl být lepší
  • Paměť a LCD displej

Značka Nokia kdysi patřila mezi světovou špičku, postupně však s nástupem konkurentů upadala. Nyní se snaží obhájit své dřívější postavení, ačkoli se prozatím vyhýbá výrobě prémiových telefonů. Finský výrobce se naopak soustředí na telefony spíše z nižších cenový tříd, a výjimkou nejsou ani nedávno představené modely Nokia G11 a Nokia G21 navazující na smartphony G10 a G20. My se zaměříme na model vyšší (byť stále cenově dostupný) Nokia G21, který si zakoupíte již od 4115 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Novinky se příliš neliší od loňských předchůdců, značka se však snaží nalákat zájemce na 3denní výdrž baterie, dvakrát víc aktualizací zabezpečení, než má konkurence a 2 roky upgradů softwaru. Stojí telefon od Nokia alespoň za zvážení? A jak je na tom v porovnání s konkurencí? Na to vám odpovíme v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

Co se obsahu balení týče, výrobce nešetřil. Spolu s telefonem k vám dorazí i spona pro vyndání SIM, USB-A/USB-C kabel, 18 W síťový adaptér a nechybí ani nějaké ty brožurky. Telefon disponuje rozměry 164,6 × 75,9 × 8,5 mm a váží 189 g. Design působí spíše konzervativně, žádných módních výstřelků se zde tedy nedočkáte. Škoda je, že se u nás dá telefon zakoupit jen v modré variantě Nordic Blue, která se nemusí zalíbit všem. Zadní panel je z matného povrchu, díky čemuž není náchylný na otisky. A přestože je celá konstrukce vyrobená z plastu, působí velmi robustně a odolně. Certifikace odolnosti samozřejmě chybí, ale nemusíte se bát, že by zařízení nic nevydrželo. Na levé boční straně smartphonu se vyskytuje tlačítko, kterým spustíte Google Asistenta. Na pravé straně se pak nachází kombinované zapínací tlačítko se čtečkou otisků prstů, slot pro SIM kartu a kolébka hlasitosti. Zespoda najdete port USB-C a nahoře 3,5 mm jack pro sluchátka. Na zadní straně je ukrytý fotomodul se třemi fotoaparáty, kterým se budeme věnovat později. Přední kamerka je umístěna v kapkovitém průřezu na horním rámečku displeje.

Displej, výdrž baterie a konektivita

O přední stranu se stará velký 6,5palcový HD+ LCD panel s poměrně silnými rámečky. Bohužel rozlišení 720p poněkud kazí dojem ze sledování videí i procházení webu a sociálních sítí. Právě kvůli nízkému rozlišení a také kvůli použití LCD technologie nejsou barvy na obrazovce dostatečně výrazné, jas je nízký a na přímém slunci vás neminou potíže s čitelností. Doufáme, že finský výrobce brzo zváží použití technologie OLED, která je, co se kvality týče, úplně jinde. Skvělé je, že zařízení nepostrádá alespoň 90Hz obnovovací frekvenci, ačkoli i s ní obraz není zdaleka plynulý a zadrhává se. Absence HDR kazí nejen přesnost fotografií, ale i zážitek při sledování médií.

Kapacita baterie o 5 050 mAh si naopak zaslouží pochvalu, je totiž v dané cenové kategorii nadprůměrná. Nokia slibuje třídenní výdrž, ale počítejte spíše s dvoudenní, ačkoli samozřejmě záleží na vaší intenzitě používání. Přestože nechybí podpora „vysokorychlostního“ 18W nabíjení, adaptér, jenž je součástí balení, disponuje pouze standardním výkonem 10 W. Tím zařízení dobijete na 100% přibližně za dvě a půl hodiny.

Co se týče konektivity, je zde přítomna Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0, podpora NFC plateb a samozřejmě LTE. 5G sítí se zde bohužel nedočkáte. Z polohových služeb je zde zastoupena GPS A GLONASS

Výkon a prostředí

Co se týče hardwaru, opět se nekoná žádná sláva. O výkon se stará procesor Unisoc T606 s 4GB operační pamětí RAM. Pro běžné činnosti (procházení sociálních sítí a webu, email) je výkon jistě dostatečný. Pakliže však budete chtít hrát hry nebo vykonávat jiné náročnější operace, už si s hardwarovým vybavením tohoto zařízení nevystačíte. Překvapivě dobře Nokia v určité formě zvládá multitasking a nedochází k žádnému většímu zpomalování. 64 GB interního úložiště není mnoho, naštěstí lze do telefonu vložit až 512 GB dalšího úložného prostoru.

Software je oblast, kde se Nokia naopak prosadí. Nabízí čisté prostředí Android s až dvouletými upgrady navíc. Bohužel telefon obdržíte s Androidem 11, nikoli s nejnovější dvanáctkou, tudíž je propagovaná dvouletá podpora upgradu softwaru spíše reklamním trikem. Ve velmi dobře optimalizovaném prostředí najdete několik předinstalovaných aplikací, jako je Spotify, LinkedIN či ExpressVPN s bezplatnou 30denní zkušební verzí. Bezpečnostní záplaty platí k únoru. 

Fotoaparát a zvuk

Telefon disponuje třemi senzory, z nichž ten primární dokáže pořídit až 50MPx fotografie. Další dva objektivy (makro a portrétní) mají pouze 2MP. Fotografické schopnosti smartphonu vás neoslní a neodpovídají požadovanému standardu. Detaily jsou příliš „vyretušované“ a barvy jsou i kvůli absenci HDR dosti nevýrazné. Chybí jakákoli dynamika a při slabém osvětlení vás nezachrání ani noční režim. Co se týče dvou doplňkových objektivů, tak se na telefonu vyskytují především proto, aby tam jednoduše byly. Kvalita těchto snímků vás nepotěší už vůbec. Hodně zamrzí i absence širokoúhlého fotoaparátu. Přední 13 Mpx selfie kamerka zvládne pořídit slušnou fotografii, ačkoli bude opět trochu přeretušovaná. Videozáznam zvládne jen Full HD+ rozlišení s 30 snímky za vteřinu.

Na spodní hraně se nachází reproduktor, který je sice poměrně hlasitý, ale jakmile telefon položíte na záda, dojde k silnému ztišení. Kvalita zvukového výstupu je vcelku průměrná, vhodná především pro vyzvánění. Pokud budete chtít o něco lepší audio zážitek, doporučujeme k telefonu připojit kvalitní sluchátka.

Závěr

Pakliže si chcete zakoupit levný, ale výkonný smartphone, Nokia G21 spíše není tou nejoptimálnější volbou. Zaostává výkonnostně, svými fotografickými schopnostmi i kvalitou displeje. Najdou se zde samozřejmě i světlé stránky, a naopak musíme vyzdvihnout například slušnou výdrž baterie, robustní konstrukci či 90 Hz obnovovací frekvenci a dobře optimalizované prostředí. Vcelku bychom tedy zhodnotili novinku od Nokia jako průměr, který neurazí ani nenadchne. Lepší alternativou může být Realme 8, jenž se pyšní lepším výkonem, fotoaparáty i displejem. Dále stojí za zvážení i Motorola Moto G50 či Samsung Galaxy A22 4G. Konkurence je zkrátka o krok napřed a značka bude muset pro příště přijít s něčím lepším, aby se svým soupeřům mohla vyrovnat.