Recenze: Samsung Galaxy S9 plus – mobilní špička současnosti

9.4

Vzhled

9.0/10

Hardware

10.0/10

Software

9.0/10

Fotoaparát

10.0/10

Ergonomie

9.0/10

Plusy

  • Zvukový systém
  • Fotoaparát a kamera

Mínusy

  • Málo změn

 

Samsung je největší výrobce mobilních telefonů na světě a jeho vlajkové lodě určují každým rokem směr, kterým se bude svět mobilních telefonů ubírat. Letošní modely S9 a S9 plus jsou toho dobrým příkladem. Pojďme se v našem testu podívat zblízka na detaily a vlastnosti většího z obou telefonů.

Už dlouhé měsíce fanoušci značky (a nejen oni) čekali na to, co nového chystaný telefon přinese. Hovořilo se o zásadních technických inovacích, jako je čtečka otisků prstů v displeji nebo varianta rozkládacího telefonu s ohebným displejem. Těmto pověstem Samsung bohužel nedostál a na první pohled může telefon Samsung Galaxy S9 Plus vypadat podobně jako jeho loňský předchůdce. To však není pravda, protože Samsung se zaměřil především na detaily a větší či menší vylepšení, díky nimž můžeme bez obav říci, že S9 plus je opravdu o generaci dále.

Balení, vzhled a ergonomie – proč měnit něco, co funguje?

U balení se Samsung drží osvědčené klasiky, telefon je ukryt v malé, bytelné, elegantní krabičce. Ta kromě samotného telefonu obsahuje také nabíječku s vyšším výkonem pro rychlé nabíjení, datový kabel, dvojici konektorů pro redukci na formát USB-C a sluchátka. Ta nejsou ledajaká, jedná se o značková sluchátka od společnosti AKG, která mají čistý zvuk, jsou elegantní a mají praktický textilní oplet, díky němuž se hůř zašmodrchávají. Zde Samsung opravdu nešetřil.

Tělo samotného telefonu vypadá velmi podobně, jako tomu bylo u jeho předchůdce. Klíčovým prvkem elegantního designu jsou zaoblené hrany a rohy. Přední strana se změnila pouze nepatrně, displej zabírá 82,4 procent její plochy, což je o pouhé dvě desetiny procenta více, než měl telefon S8 plus. Přesto se na první pohled zdá, že telefon má displej nepatrně větší. Jedná se o optickou iluzi, protože S9 je o milimetr nižší a půl milimetru širší a má nepatrně menší okraje nad displejem a pod ním.

Na bocích telefonu k žádným výrazným změnám nedošlo, kromě vypínacího tlačítka a kolébky pro ovládání hlasitosti má své vlastní tlačítko asistent Bixby. Ve spodní hraně telefonu se potom nachází konektor pro 3,5 mm jack, USB-C konektor a výdech jednoho z reproduktorů. Největší změnu zaznamenala záda telefonu a nutno podotknout, že se jedná o změnu k lepšímu. Samsung vyslyšel volání fanoušků a přesunul čtečku otisků prstů na osu telefonu pod objektivy fotoaparátu, takže nyní nehrozí, že si při odemykání telefonů uživatel zapatlá čočku objektivu. Vedle objektivu zůstalo čidlo měřící srdeční tep, to však ničemu nevadí, protože pravděpodobně nebude využíváno tak často. Standardem se u vlajkových lodí Samsungu stala i odolnost IP68, která dokáže zařízení ochránit před vodou, vlhkem i prachem.

Na horní hraně telefonu se nachází hybridní dual Sim slot. Do něj můžete umístit buď dvě SIM karty, nebo SIM kartu a paměťovou micro SD kartu s maximální kapacitou 400 GB.

Od svého předchůdce zdědil S9 plus vynikající ergonomii (až na výše zmíněnou čtečku otisků prstů). Tělo telefonu perfektně sedne do ruky, je skvěle vyvážené, a pokud máte větší ruku, není problém jej bez problémů ovládat jednou rukou. Samsung samozřejmě pamatoval i na lidi s menšími dlaněmi a do softwarové výbavy zařadil funkci „jednou rukou“, ale o té více později.

 

Hardwarová výbava – naprostá špička se skvělým zvukem

Asi není třeba zdůrazňovat, že vnitřní výbava telefonu je na nejvyšší možné úrovni. Od předchozí verze telefonu se liší v některých aspektech, úspěšné komponenty zůstaly zachovány. O chod systému se v evropské verzi telefonu, kterou jsme testovali, stará špičkový procesor Exynos 9810 Octa s osmi jádry, podporovaný 6GB pamětí RAM. Výkon této sestavy stačí bez problémů na jakoukoliv dnešní aplikaci či hru, včetně virtuální reality, a na špičce se bude držet několik dalších let. V benchmarkovém testu AnTuTu získal telefon S9 plus 248675 bodů (což je o 40 000 bodů více než předchozí verze S8 plus).

Prakticky žádných změn, kromě drobné úpravy rozměrů, se nedočkal displej telefonu. Ten je opět téměř bezrámečkový, zaoblený přes okraj. Jeho rozlišení zůstává v QHD kvalitě na 2960*1440 pixelech, jemnost zobrazení se nepatrně zvýšila na 531 PPI. Na představovací akci k tomu vedení české pobočky Samsungu řeklo: „Proč bychom měnili něco, co je stále na špičkové úrovni?“. A mělo pravdu. Pozorovací úhly i automatická regulace jasu jsou velmi dobré a umožňují užívat telefon i na přímém slunci. Součástí displeje je domovské tlačítko umístěné v dolní části obrazovky.

Telefon si ponechává i další nadstavbové prvky. O čtečce srdečního tepu jsme psali již výše, zabezpečení telefonu za pomoci rozpoznávání obličeje a čtení rohovky zůstalo také. Nově je však možné obě tyto funkce spojit do kombinovaného zabezpečení, které pak má vyšší účinnost. Celkově je rozpoznání mnohem rychlejší a přesnější, a to včetně rozpoznávání s brýlemi. Na zlepšení těchto funkcí Samsung viditelně zapracoval. Přemístěná čtečka otisků prstů funguje také velice spolehlivě.  Největšího pokroku, co se hardwarové výbavy týče, se dočkal fotoaparát, kterému se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Když mluvíme o největších změnách, obrovský pokrok udělal Samsung v oblasti zvuku, který dokáží telefony reprodukovat. Na jeho systému spolupracoval se zvukovými profesionály ze společnosti AKG. Telefon využívá hned dva reproduktory, jeden s výdechem na spodní hraně a druhý nad displejem, společně se sluchátkem. Díky tomu dokáže telefon přehrávat zvuky opravdu nahlas a ve velmi dobré kvalitě. Spodní reproduktor se stará o hlubší tóny a ten druhý o vyšší tóny. Při silnějších basech je dokonce cítit jemné chvění telefonu. Celkově je podání zvuků na velmi dobré úrovni.

Vysoký výkon telefonu si bohužel vybral daň v podobě vyšší spotřeby baterie, tedy alespoň při náročnějším testování. Během našeho testování pro tuto recenzi jsme dali telefonu opravdu zabrat a nabíjet jsme jej museli dvakrát denně (nabíjení je naštěstí rychlé). V klidovém stavu vydrží telefon fungovat i několik dní. Baterie telefonu má kapacitu 3 500mAh a její nabití trvalo v průměru hodinu a padesát minut.

 

Systém a softwarová výbava – telefon a kancelář v jednom

O chod systému telefonu se stará nejnovější verze operačního systému Android 8.0 Oreo a nechybí samozřejmě ani nadstavba Samsung Experience 9, která celý systém mění. I zde se Samsung drží toho co se osvědčilo, většinu starších funkcí ponechává a přidává některé nové.

Co je nejen pro telefony Samsungu typické (nejen pro vlajkové lodě), jsou obrovské možnosti nastavení, ve kterých lze nastavit téměř všechno včetně kompletního fontu písma, který bude telefon používat. Toho se drží i generace S9 a uživatel, který má rád svůj telefon plně pod kontrolou, může v nastavovacích nabídkách strávit skutečně hodně času.

Stejně jako jeho předchůdci nabízí Samsung S9 plus možnost využít pravý zaoblený okraj pro schování rychlého menu. V něm je kromě rychlého přístupu k aplikacím nebo kontaktům možné aktivovat speciální nástroje, jako je kompas nebo pravítko. Je možné také stahovat karty, které jsou zaměřené na konkrétní informace, jako je počasí, sportovní výsledky nebo finanční vývoj.

Nově systém podporuje režim zobrazení na šířku i v hlavní obrazovce a základním menu, do nějž se dostanete přejetím prstem směrem nahoru od spodní hrany displeje. Obrazovka nalevo od domovské obrazovky patří tradičně možnostem virtuálního asistenta Bixbyho. Nechybí ani pokročilý multitasking a práce s rozdělenou obrazovkou, která funguje u náročnější aplikací lépe než u předchozích modelů.

Programové vybavení telefonu je velmi bohaté, součástí základního vybavení telefonu jsou aplikace vyvinuté přímo společností Samsung, jako je například vlastní prohlížeč, fitness aplikace Samsung Health, kterou ocení především majitelé chytrých hodinek, a nechybí ani aplikace Smart Things, podporující nový standard chytré domácnosti, který Samsung představil na začátku letošního roku.

Další samostatnou skupinou jsou aplikace Microsoft Office. Word, Excel a Powerpoint umožňují prohlížet a editovat příslušné dokumenty jak v telefonu, tak ve speciálním rozhraní, do kterého se telefon automaticky přepne po zasazení do stanice DeX. Pro novou generaci svých vlajkových lodí přinesl Samsung novou verzi této stanice, v níž je telefon umístěn naležato a jeho displej funguje jako touchpad. Pozitivní je, že kromě výše zmíněných aplikací nenabízí Samsung v základu žádné zbytečnosti a uživatelům tak odpadává nutnost čistit systém telefonu při prvním zapnutí.

Samostatnou kapitolou u nových mobilní telefonů je umělá inteligence. Ta je v telefonech S9 přítomná ve dvou formách. Jako inteligentní asistent u vi níže v článku a ve formě asistenta Bixbyho, který získal některé nové vlastnosti. Kromě kompatibility se systémem Smart Things je to třeba možnost překladu textů (včetně například čínštiny) v reálném čase. To se hodí především cestovatelům, kteří si díky tomu budou moci dát přesně to jídlo, na které mají chuť, aniž by nutně museli znát místní abecedu.

Specifickým případem využití AI, tedy konkrétně rozpoznávání obrazu, jsou tzv. AR emoji. Díky této funkci vytvoří uživatel vlastního avatara (nebo si vybere jednoho z předpřipravených), který bude následně opakovat uživatelovu mimiku a gesta. Program vytvoří avatara podle uživatelovy tváře a je možné jej dál dotvářet a vybavovat brýlemi, oblečením nebo módními doplňky. Následně můžete formou obrázků nebo videa a zvuku pomocí svého avatara komunikovat s přáteli.

 

Fotoaparát a kamera – mílový pokrok

Zde zaznamenala nová generace vlajkových lodí Samsungu asi největší pokrok oproti předešlým modelům a můžeme bez obav říci, že nabízí jeden z nejlepších fotoaparátů na současném mobilním trhu. V konstrukci fotoaparátů se liší i telefony Samsung S9 a S9 plus. Verze plus, kterou jsme testovali u nás v redakci, využívá systém dvojitého fotoaparátu, přičemž horní z nich je širokoúhlý a nabízí systém proměnlivé clony, která určuje množství světla a hloubku ostrosti výsledné fotografie. Spodní čočka využívá delší ohniskovou vzdálenost a lze ji označit za teleobjektiv. Musíme ještě dodat, že nižší clonové číslo horního fotoaparátu je f/1,5, objektiv tak má nejvyšší světelnost, jaká je v kategorii mobilních fotoaparátů v současnosti k dispozici.

Ovládání fotoaparátu je jednoduché, stačí si pouze vybrat některý z přednastavených módů. Ty lze do seznamu přidávat nebo je z něj odebírat, což usnadňuje orientaci v něm. Základem všeho je mód „auto“, který dokáže všechno nastavení udělat sám. Díky pokročilé umělé inteligenci dokáže přesně zaostřit, určit správnou clonu a další fotografické parametry. Pro pokročilé fotografy je připraven režim Pro, ve kterém je naopak možné všechno nastavovat ručně, a to včetně otevření nebo zavření clony.

Z dalších režimů stojí za pozornost režim živé zaostření, v němž je možné manuálně určovat rozostření pozadí. Navíc lze také po pořízení snímku vybrat, zda uživatel preferuje širokoúhlý nebo zazoomovaný záběr. Velice pěkně dokáže fotoaparát pracovat i v noci a za zhoršených světelných podmínek a to především díky velkým pixelům na čipu a umělou inteligencí, která dokáže efektivně omezit obrazový šum.

Samostatnou kapitolou je video. Základní video nahrávky telefon zvládá v rozlišení 4K s 60 snímky za vteřinu, což je opravdu úctyhodný výkon. Toto video má nevýhodu v tom, že kvůli své extrémní kvalitě je velmi náročné na úložný prostor a při jeho častějším využívání bude nutné pořídit si externí paměťovou kartu pro rozšíření úložného prostoru.

Zásadní novinkou, kterou generace S9 nabízí, je režim extrémně zpomaleného videa. V něm dokáže telefon po dobu dvou vteřin zachytit až 960 snímků za vteřinu. Dobrou zprávou je, že tento mód je součástí standardního videoklipu. Stačí namířit telefon na to, co chcete nahrávat, a zapnete natáčení. Mód Super slow-mo je možné následně aktivovat ručně, nebo určit oblast, a pokud v ní dojde k pohybu, telefon mód automaticky spustí. V jednom klipu je tento mód možné využít několikrát za sebou.

 

Závěr – Povedený kus, který bychom chtěli mít v kapse

Na závěr nezbývá než říci, že Samsung opět ukázal, že dokáže dělat nejlepší telefony současnosti. Změny nejsou v porovnání s loňským modelem nijak radikální, ale přesto jsou znát. Ve zkratce by se dalo říci, že si telefon S9 plus bere to nejlepší ze svých předchůdců a vylepšuje to propracovanými detaily. Největší pokrok zaznamenal zvukový systém telefonu a fotoaparát, respektive videokamera. Jediné, co se dá telefonu vytknout, je slabší výdrž baterie, která je daní za obrovský výkon a množství funkcí. Pro milovníky čistoty by nevýhoda mohla být v tom, že lesklé tělo telefonu se snadno zapatlá i při běžném použití.

Kromě svého předchůdce, se kterým jsem S9 plus v naší recenzi srovnávali, se výkonnostně a designově nejvíce blíží phabletu Samsung Note S8, který byl představen v září. I zde platí, že největší pokrok udělal Samsung v AI technologii, zvukovém povbdání a především ve fotoaparátu.

V současnosti se telefon S9 plus prodává za cenu okolo 25 000 Kč za verzi s 64GB úložištěm a 27 000 Kč za verzi s 256GB pamětí. Jeho obrovskou výhodou je, že kromě precizního provedení a prémiových funkcí má jeho majitel stoprocentní jistotu, že telefon nezestárne a nepochybně se bude několik let držet mezi naprostou špičkou.

Fotogalerie: