Zdroj: Unsplash.com

Ředitel společnosti Intel varuje, že nedostatek čipů může trvat až do roku 2023

Světovou ekonomiku již déle než rok trápí čipová krize. Nedostatek klíčových polovodičových součástek způsobila kombinace několika faktorů, z nichž mezi hlavní patří zvýšená poptávka a také výpadek výroby (ale i poptávky), jež zapříčinily okolnosti pandemie covid-19. Již od začátku tohoto roku se objevují informace o tom, že tento stav brzy skončí, avšak stále se tak neděje. Podle generálního ředitele společnosti Intel Pata Gelsingera bude současná situace trvat mnohem déle, než se čekalo, nejméně do roku 2023.

Podle jeho slov je na tom společnost Intel – jako jeden z největších globálních hráčů – v současnosti nejhůře, avšak předpokládá, že se situace bude pomalu zlepšovat. Globální rovnováha mezi nabídkou a poptávkou by mohla nastat v roce 2023.

Společnost AMD, největší konkurent Intelu, ústy své ředitelky Lisy Su vyjádřil názor, že by k plné stabilizaci situace mohlo dojít již v příštím roce. Podobné předpoklady má i další gigant, společnost Nvidia.

Intel odůvodňuje čipovou krizí také vlastní hospodářské výsledky. Meziročně o pět procent klesl prodej čipů pro notebooky. To je dle analýz spojené s celkovým nedostatkem klíčových součástek na globálním trhu a omezenou produkcí notebooků jako takových.

Na příkladu notebooků se ukazuje, že ačkoliv mluvíme o čipové krizi, často se stává, že v důsledku jejich nedostupnosti nejsou k dispozici i jiné klíčové součásti jako zobrazovací panely nebo moduly připojení Wi-Fi.

Navzdory poklesu příjmů z notebooků společnost Intel stále drží nárůst svých celkových příjmů meziročně o 5 procent na 18,1 miliardy USD, a to především díky velkému nárůstu ve svých datových centrech a internetu věcí.

Zdroj: theverge.com