Rok 2021 očima naší redakce: Co se bude dít ve světě techniky?

Jaký bude rok 2021 ve světě technologií? To nyní s jistotou nikdo říci neumí, existují však náznaky, ze kterých můžeme odvodit, jaké fenomény by příštích dvanáct měsíců mohlo přinést. Náš článek proto rozdělíme do několika kapitol podle technologických odvětví a každé z nich se budeme věnovat zvlášť.

Loňský rok ukázal, jak dokáže zdravotní krize ochromit celý svět, je proto na místě uvědomit si, že mnohé z informací, jež budeme v těchto článcích zmiňovat, se mohou změnit. Zvlášť to platí pro termíny vydání. Při psaní vycházíme z informací dostupných na začátku ledna.

Doprava a elektromobily

Loňský rok byl v oblasti moderních a inovativních způsobů dopravy jednoznačně ve znamení značky Tesla. Ta se stala nejhodnotnější značkou v automobilovém průmyslu obecně a dá se předpokládat, že její cena bude nadále stoupat. Elon Musk už několikrát avizoval, že se blíží okamžik, kdy vozy Tesla dosáhnou úplné autonomie a je možné, že to nastane právě v letošním roce. Koncem roku by se pak měly objevit první verze hranatého pickup Cybertruck.

Pokud se ještě zastavíme u jména Elon Musk, nemůžeme nezmínit první pokusy tunelové dopravy v Las Vegas. Letošní ročník festivalu CES měl být ozdoben možností svést se ve speciálních vlacích tvořených spojenými automobily Tesla tunelovým systémem společnosti Boring Company. To se vzhledem k virtuální podobě CESu nestalo a slavnostní premiéra určená veřejnosti, by mohla proběhnout někdy během roku.

Obecně se dá předpokládat, že rok 2021 se ponese v duchu testování autonomní dopravy v provozu a přijít by rovněž mohla první legislativní opatření, která by tuto technologii lépe ukotvila v zákonech, a nastartovala tak cestu k reálnému provozu těchto aut na silnicích. Je také pravděpodobné, že se dočkáme nových návrhů osobních dronů. Pravděpodobně dojde k rozvoji elektromobilů i v ČR, protože po loňském představení by se k prvním zákazníkům měly dostat první elektromobily z dílny Škodovky.

Mobilní telefony

Kapitolu zaměřenou na svět mobilních telefonů můžeme začít u situace na globálním trhu. Globální jedničkou posledních let je jednoznačně společnost Samsung. Údaje trhů ale naznačují, že nechybělo mnoho a korejského giganta mohl už v roce 2020 sesadit ten čínský, tedy společnost Huawei. A to navzdory tomu, že již déle platí zákaz prodeje telefonů této značky v USA a společnost Google vypověděla Huawei spolupráci. Je tedy možné, že navzdory sankcím ze strany USA (které by navíc s nástupem nového prezidenta mohly povolit) se Huawei dostane před Samsung. Na třetím a čtvrtém místě se pak střídají společnosti Apple a Xiaomi.

Posuňme se nyní dále od konkrétních značek k obecnějším technologiím, které budou tento rok na poli mobilních telefonů vidět. Displejům telefonů pravděpodobně nebude růst rozlišení, ale zvyšovat by se měla jejich obnovovací frekvence. V nejvyšších patrech mobilních technologií byly displeje s 90 a více hertzy záležitostí loňského roku, letos by se mohly přesunout i ke střední třídě a to samé platí i o připojení k sítím páté generace. Ty by se navíc měly rozšiřovat i po stránce infrastruktury, a stát se tak dostupnější.https://fdn.gsmarena.com/imgroot/news/20/09/zte-axon-20-ofic/-727/gsmarena_012.jpg

 

V loňském roce se na trhu objevily první mobilní telefony, jejichž konstruktéři dokázali skrýt pod displej nejen čtečku otisků prstů ale i samotnou přední kameru, čímž by mobilní telefony dosáhly opravdu bezrámečkových displejů bez složitého řešení pohyblivých zadních kamer. Právě tento patent se bude rozvíjet v letošním roce a mohl by se stát tím, co budou chtít mít ve svém portfoliu všichni velcí výrobci mobilních telefonů.

Počítačový hardware

Svět (především přenosných) počítačů, se pomalu připravuje na revoluci. Ta se skrývá pod třemi písmeny ARM, která jsme doposud spojovali především se světem mobilních telefonů. Jedná se o architekturu procesorů využívajících omezenou instrukční sadu. Ty mají výhodu v tom, že dokáží pracovat s menší energií – šetří baterii a zároveň se díky rozvoji výrobních technologií dokázaly tyto procesory dostat na úroveň, z níž mohou konkurovat procesorům typu x64.

Výrazným signálem, že nastává doba ARM procesorů, je, že Apple v listopadu loňského roku oznámil, že ve svých počítačích hodlá využívat v budoucnu právě jen ARM procesory vlastní výroby. Tento krok je výraznou zprávou pro společnost Intel, který byl více než deset let dvorním dodavatelem procesorů pro počítače Apple. Jeho procesory se budou objevovat ještě dva roky paralelně s ARM řešením přímo z dílny Applu. Intel tak pomalu ztrácí svou výsadní pozici a v modernitě výrobních procesů jej navíc předstihlo i konkurenční AMD.

Další fakt, na který si pravděpodobně budeme muset zvyknout, je nedostatek grafických karet na trhu. Ačkoliv Nvidia i konkurenční AMD představili na podzim nové generace svých grafických karet, na trhu jich je zoufalý nedostatek a nic nenasvědčuje tomu, že by se to v průběhu roku mělo radikálně změnit. Připravit se tedy musíme na to, že technologie RTX přinese zajímavé pokroky a možnosti, avšak nebude dostatek hardwaru, na kterém jej bude možné vyzkoušet.

Videohry

Poslední čtvrtletí loňského roku se neslo především ve znamení vydání nové generace konzolí a jejich (ne)dostatku. V prvních měsících roku 2020 by do skladů obchodů měla dorazit druhá várka nových konzolí. Záměrně píšeme do skladů, a nikoliv na pulty, protože na druhé zmíněné místo se ani nestačí dostat, nezvládnou totiž pokrýt ani zájemce, kteří si je předobjednali. Podle odhadů odborníků bude tato situace trvat minimálně celé první pololetí a je možné, že ještě déle. Otázkou je, jak výrobu hardwaru zpomalila krize spojená s onemocněním Covid-19.

Kromě Xboxu a PlayStationu se čím dál hlasitěji mluví také o možném nástupci, respektive vylepšené verzi konzole Switch z dílny Nintenda. Zaručené informace o ní už slýcháme dva roky, avšak samotné Nintendo je nikdy nepotvrdilo. Informované zdroje tvrdí, že v roce 2021 bychom se měli dočkat nové verze, která by však neměla být pokračovatelem, ale spíše vylepšenou verzí, podobně jako v případě PlayStation 4 -> PlayStation 4 Pro. Nejčastěji se pak mluví o podoře rozlišení 4K (v dokovacím módu), větším displeji, baterii s vyšší kapacitou a výkonnějším procesoru.

Spojení Covid-19 v této kapitole už jednou zaznělo a nyní jej musíme zopakovat v souvislosti s vydáním nových her. Těch je na letošní rok plánováno poměrně hodně, otázkou však je, jak moc budou zdravotní krizí a s ní spojeným nutným sociálním odstupem ovlivněny termíny vydání těchto her. Loňský lockdown totiž většinu zastihl v nejžhavější fázi vývoje. Zároveň budou společnosti Sony a Microsoft muset nahradit lunchové tituly svých konzolí, které loni nepřišly.

U konzole Sony se můžeme těšit například na pokračování série Ratchet a Clank, druhý díl futuristicko-pravěkého openwordu Horizon: Zero Down, a spekuluje se dokonce i o pokračování God of War, i když u něj se počítá spíše se závěrem roku. Na Xboxu se pak fanoušci těší především na nové Halo, ještě vychytanější verzi Microsoft Flight Simulatoru pro novou generaci konzolí Xbox. Na PC a další platformy se pak můžeme těšit na nový díl Baldurs Gate a mnoho dalšího. Některé tituly jako třeba Hogwarts Legacy – open world RPG ze světa Harryho Pottera už oznámily odklad na rok 2022.