Směrnice o autorských právech, jež může vést k změně internetu tak jak jej známe, bude předložena Evropskému parlamentu

Závěrečné jednání o přesné formulaci kontroverzní směrnice EU o autorských právech se chýlí k závěru. Proběhla poslední veřejná projednávání a finální verze dokumentu bude předložena Evropskému parlamentu k hlasování.

Ačkoliv bylo znění směrnice v posledních několika měsících cílem kritiky a bylo často projednáváno výraznějších změn se její obsah nedočkal. Zůstaly v ní i kritizované články 11 a 13, které zpoplatňovali odkazy a přenášeli odpovědnost za obsah videí z hlediska autorských práv na provozovatele serverů.

Několik poslanců se v lednu proti připravované normě výrazně vymezilo, avšak ostatní jejich aktivitu nepodpořili. Platformy jako jsou YouTube, Tumblr a Twitter budou tedy zřejmě nuceny aktivně vyhledávat mezi videi, kteří uživatelé nahrají materiál, jež by mohl potencionálně porušovat autorská práva, jinak jim hrozí velké pokuty. Vydavatelé článků si nově budou moci účtovat u vyhledávačů, sociálních sítí a dalších internetových stránek poplatky za zobrazení krátkých perexů.

V souvislosti s těmito zákony se často objevují názory, že se politici se ve spolupráci s velkými firmami snaží dostat pod kontrolu internet. Nová nařízení by mohla podle některých vést k cenzuře dnes relativně svobodného prostoru.

K finálnímu hlasování o celé novele dojde v březnu nebo v dubnu letošního roku. Aktivisté doufají, že by hlasování mohly ovlivnit volby do evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu. Nová směrnice nemá u veřejnosti příliš podporu a poslanci by to mohli při hlasování zohlednit.

Zdroj: theverge.com