Sobotní zásobovací let k ISS byl odložen, měl by proběhnout dnes

V neděli v ranních hodinách amerického východního času (13:14 SEČ) se do akce vrátí vesmírná loď Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK. Jejím cílem je Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Raketa by měla vynést do vesmíru 3,3 tun zásob včetně potravin, technického vybavení i materiálů nezbytných pro vědecké experimenty.

Vědecký výzkum na stanici se bude týkat výzkumu růstu bakterií v mikrogravitaci. Tento výzkum má za cíl zjistit minimální množství antibiotik potřebných k jejich neutralizaci. „Vědci se domnívají, že výsledky těchto experimentů by měly pomoci při navrhování efektivních antibiotik k ochraně astronautů během dlouhých vesmírných misí,“ dodala NASA, která doufá, že bude posílat mise s lidskou posádkou k Marsu po roce 2030. Imunitní systém kosmonautů může být ve vesmírném prostoru ohrožen, a tak by pro ně bakteriální infekce mohla představovat riziko. Paradoxně je může ohrozit sterilita na palubě, díky níž tělo ztratí část svých obraných mechanismů.

Po úspěšném spojení s ISS Cygnus předá zásoby a nabere zpět odpad ze stanice. Společně s ním by měl během prosincového návratu shořet v atmosféře. Jeho minimální zbytky dopadnou do oblasti Tichého oceánu.

Pro společnost Orbital ATK je to v pořadí již 8 mise, kterou pro NASA vykoná. Podle zveřejněné dohody si Národní úřad pro letectví a vesmír u Orbital ATK objednal služby v hodnotě 1,9 miliard dolarů. Start rakety měl proběhnout už v sobotu ráno, ale byl přerušen přítomností jiného letadla. Orbital ATK poskytuje společně se společností Space X svojí techniku pro lety do vesmíru jako soukromá společnost.

Na ISS je momentálně přítomno šest kosmonautů, tři Američané Randolph Bresnik, Joe Acaba a Vande Hei, dvojice Rusů Alexandr Misurkin a Sergej Rjazanskij a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli.

Zdroj: theverge.com, ceskenoviny.cz, blogs.nasa.gov