Zdroj: Kaspersky

Společnost Kaspersky vydala statistiku mobilních hrozb z loňského roku, aktivita hackerů roste

S rozvojem počítačů, mobilních technologií a digitální komunikace obecně je téma bezpečnosti dat a soukromí stále relevantnější. A o bezpečnost dnes musí uživatelé dbát nejen u počítačů, ale také u svých mobilních telefonů. A právě vývoji tohoto fenoménu v loňském roce se věnuje speciální zpráva společnosti Kaspersky.

Dvě nejvýraznější hrozby současného mobilního světa jsou podle odborníků ze společnosti Kaspersky škodlivé programy z kategorie adware a stalkerware. Prvně jmenovaná shromažďuje informace o soukromých aktivitách uživatelů a tato data používá k přesnějšímu cílení reklam. Některé programy taky shromažďují citlivá data, a následně je prodávají třetím stranám. V minulém roce tvořil adware 21 % všech mobilních hrozeb, které společnost Kaspersky detekovala.

Aplikace provozující tzv. stalkerware spadají do širší kategorie spyware. Fungují ve skrytu na pozadí, aniž by o nich uživatel věděl. Mají přitom přístup k celé řadě osobních dat, jako jsou poloha zařízení, historie vyhledávání, textové zprávy, chaty na sociálních sítích, fotografie a mnohé další. Tyto údaje nejen sdílejí s pachatelem, který má většinou osobní zájem na těchto informacích, ale často umožňují také hackerům získat přístup ke stalkerwarovým serverům.

Aktivita hackerů v této oblasti roste. Zatímco v roce 2018 byla osobní data ukradena 40 386 unikátním uživatelům, v minulém roce jich bylo již 67 500. V České republice se počet obětí stalkerwaru dokonce ztrojnásobil.

Jen v loňském roce bezpečnostní produkty společnosti Kaspersky detekovaly 3 503 952 škodlivých instalačních balíčků, 69 777 nových mobilních bankovních trojanů a 68 362 nových mobilních ransomwarových trojanů.

Svá mobilní data uživatelé nejlépe ochrání tím, že budou stahovat a instalovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů, pravidelně aktualizovat operační systém svého telefonu a také používat aktivní bezpečnostní programy.

Zdroj: tisková zpráva