Zdroj: upload.wikimedia.org

Společnost Tesla ve spolupráci s FBI zabránila rozsáhlému ransomwarovému útoku

ransomwarovými útoky se během posledního půl roku musela potýkat celá řada institucí a značek. Mezi ty nejvýraznější patří výrobce chytrých hodinek Garmin. A nechybělo mnoho a na tomto seznamu by se ocitla i společnost Tesla. Naštěstí pro ni vše dopadlo dobře a místo Tesly má problém mladý ruský občan, kterého zatkla FBI.

Egor Igorevič Kriuchkov odcestoval v červenci do USA a kontaktoval jednoho rusky mluvícího pracovníka společnosti Tesla. Nabídl mu milion dolarů výměnou za to, že nahraje do vnitřního systému společnosti Tesla, respektive továrny Gigafactory v Nevadě, škodlivý software. Chtěl tak zřejmě získat data společnosti nebo zablokovat její systém. Pokus o útok potvrdil krátkým Tweetem i Elon Musk.

Pracovník Tesly na jeho návrh nepřistoupil a vše okamžitě nahlásil vedení společnosti, a to kontaktovalo FBI. Ta v rámci svého vyšetřování zjistila, že se nejednalo o první podobnou akci, kterou Kriuchkov nebo jeho spolupracovníci zorganizovali. Ačkoliv to FBI přímo nepotvrdila, spekuluje se například nad červencovým útokem proti skupině CWT. Ta následně zaplatila výkupné 4,5 milionů dolarů.

Ransomwarové útoky jsou pro velké společnosti nebezpečné hned z několika důvodů. Dokáží totiž paralyzovat provoz i služby zákazníkům, výkupné za ně nebývá právě nízké, a především poškozují dobré jméno značky. Vítězství Tesly nad hackerem je z tohoto úhlu pohledu významné. Závažnosti hackerských činů jsou si vědomy i tajné služby a věnují jim mimořádnou pozornost.

Zdroj: engadget.com