Společnost Wiliot představila ARM čip napájený rádiovým signálem, který předznamenává velký pokrok v IoT

Výzkum a vývoj technologií současnosti se ubírá několika směry, které se navzájem částečně překrývají. Máme zde například chytré technologie, průmysl 4.0. nebo internet věcí (IoT). Posledně jmenovaný koncept slibuje zapojení miliard zařízení do sítě, v rámci níž spolu dokáží komunikovat. Je zde však několik limitů, které je nutné pro úspěšné masové zavedení IoT do praxe překonat, a jedním z nich je nutnost energie.

Pokud chce nějaký přístroj nebo jakákoliv jiná věc (třeba krabice pracího prášku) komunikovat s okolím musí vydávat energii. Společnost Wiliot představila řešení, které toto umožní, a to bez nutnosti připojení do elektrické sítě nebo k baterii. Její nový čip o velikosti poštovní známky dokáže elektrickou energii získávat z okolních signálů jako jsou Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní sítě a využívat je k napájení malého ARM procesoru, který umožní připojení několika čidel a komunikaci s okolím prostřednictvím Bluetooth.

Tento čip dle svých tvůrců splňuje další podmínku masového využití – dokáže být vyráběn velmi levně. V budoucnu by tak podobný čip mohl obsahovat paměť s manuálem ke konkrétním výrobkům, nebo být součásti oblečení, které by tak pračce mohla dát přesné instrukce, jak jej prát. Připojení senzorů navíc obrovsky rozšiřuje možnosti využití – spotřební produkty v domácnosti by mohly samy hlásit svůj nedostatek a díky senzorům vlhkosti, světla nebo teploty také nevyhovující skladové podmínky.

Společnost Wiliot jejíž výzkum a vývoj by měl stát okolo třiceti milionů dolarů nyní nabídne možnosti investic společnostem jako je Amazon nebo Samsung. První čipy by přitom měly být vyrobeny už v letošním roce a v roce 2020 by měly být dány k dispozici široké veřejnosti.

Zdroj: prnewswire.com