Studenti ČVUT předvedou na Maker Faire festivalu kreativní využití robotiky

Mezi vystavujícími nadšenci, kteří budou o víkendu představovat svou činnost v rámci festivalu moderního kutilství Maker Faire budou i studenti studijního programu Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Součástí jejich vzdělávání je i samostatné řešení projektů a právě ty o víkendu předvedou v pražských Holešovicích v rámci hned osmi expozic.

V oboru robotiky se čím dál tím více prosazuje automatizaci, internet věcí a průmysl 4.0 a řadě nových poznatků v těchto obrech se musí studenti učit takříkajíc za „pochodu“. Jejich obor se mění každým rokem a právě praktické zkušenosti s projekty jim mohou pomoci v jejich oboru uspět. „Jakákoli speciální znalost bude ztrácet význam, v ní nás počítače napojené na internet vždy porazí. Výhodou v budoucnu budou lidské schopnosti jako samostatné myšlení, kreativita a volba cílů, to roboti ještě dlouho umět nebudou. Také bude pro lidi nesmírně důležité být flexibilní a umět se po celý život sám učit novým věcem,“ říká profesor Michael Šebek, který na katedře působí.

K vidění na Maker Faire festivalu bude těchto osm projektů:

Konvoje inteligenntích autodráhových autíček – Ačkoliv se to nezdá, i automobilové kolony mohou být vědou a mají své výhody. Se stále se rozvíjející automatizací a autonomií jsou inteligentní konvoje jednou ze zajímavých alternativ dopravy. Studenti pro jejich výzkum vyvinuli speciální chytrá autodráhová autíčka, nabitá nejnovější technologií a během Maker Fairu je bude moci vidět v práci.

Cirkus katedry řídicí techniky – expozice čtyř vizuálně zajímavých modelů (s názvy Eggstatic, kulička v obruči, magman a stromeček), které zábavnou formou ukazují principy elektronického řízení.

Model auta s prvky řízení drive by wire – modelářské autíčko vylepšené o dva elektromotory na zadní nápravě a speciální elektroniku a řídicí software, který dokáže přerozdělovat točivý moment.

Autonomní formule F1/10 – model autonomního elektroauta v měřítku 1:10, se kterým tým ČVUT vyhrál tento rok mezinárodní soutěž v Portugalsku.

3D Farmer pro automatizaci 3D tiskových farem – studentský projekt, který demonstruje možnost automatizovaně měnit pracovní desky 3D tiskáren.

Projekty z katedry měření – expozice šesti kreativních studentských modelů, například laserové vypalovačky obrázků nebo magnetické levitace.

Ultrazvuková manipulace – prezentace zdánlivě magického systému, který dokáže bez kontaktu pohybovat s malými objekty ultrazvukem

wITches – dívčí skupina z FEL ČVUT, která se věnuje popularizaci IT témat. Jejich expozice zahrnuje tvůrčí workshopy (hlavně) pro děti s pomocí mikropočítačů a miniaturních robotů.

Zdroj: Tisková zpráva