Světová konference o radiokomunikacích by měla vyřešit spor o frekvence. Budou 5G sítě ovlivňovat předpověď počasí?

Tento týden můžeme označit za klíčový pro budoucnost rychlých datových sítí. Ačkoliv jsou jejich technologie místně nasazovány, jejich opravdové rozšíření a s ním spjatý vstup do veřejného života je závislý na frekvenčních kmitočtech v rámci nichž budou sítě komunikovat. A právě o nich se bude jednat na Světové radiokomunikační konferenci, která probíhá tento týden v egyptském městě Sharm el-Sheikh.

Jedním z hlavních úkolů delegátů je vyřešit problém s možným ovlivňováním frekvencí 5G sítí s kmitočty, jež používají meteorologové k předpovědím počasí. Odborníci na předpovědi počasí se obávají, že blízkost těchto pásem by mohla ovlivňovat činnost satelitů, které s jejich pomocí odečítají vrstvy vodních par. Jedná se o klíčovou složku mnoha modelů, které propočítávají vývoj počasí.

Očekává se, že sítě 5G by po svém plném nástupu měly mít mnohem větší využití než sítě současné generace. Ke své práci budou potřebovat mnohem vyšší pracovní frekvence, jedna z nich je těsně nad 24 GHz. Těsně pod 24 GHz je přitom frekvence, na které molekuly vodních par generují slabý rádiový signál, který je cenný pro vědce při predikci vývoje počasí.

Očekává se, že jednání o tomto problému, budou na letošním ročníku konference zdlouhavá a často tvrdá. Mnoho regionálních delegátů totiž přijíždí na konferenci se závaznými stanovisky, která podporují zájmy jak meteorologů, tak provozovatelů mobilních sítí. Zásadními hráči by se mohly stát zástupci USA, kteří mají podporu dalších 34 amerických zemí. Tato aliance obhajuje širší přístup mobilních operátorů k vysokofrekvenčním kmitočtům. Je navíc pravděpodobné, že stanovisko, které komise vydá se stane precedentem pro další podobné spory, kterých bude pravděpodobně přibývat.

Zdroj: theverge.com