Světová zdravotnická organizace zařadila závislost na hraní videoher na oficiální seznam nemocí

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila závislost na hraní počítačových her –neboli podle svých slov „herní poruchu“ – na oficiální seznam onemocnění. Předpokládá se, že členské státy WHO budou mít připravené plány na léčbu poruchy a její prevenci do roku 2022, kdy zařazení do Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD) vstoupí v platnost.

Proces uznání herní poruchy za (psychické) onemocnění trval téměř rok a půl – v prosinci roku 2017 se stala součástí návrhu ICD pro rok 2018 a v polovině téhož roku byla zahrnuta do betaverze 11. vydání ICD. Konečné hlasování o tomto vydání proběhlo v sobotu v Ženevě.

WHO definuje herní poruchu jako „vzor opakujícího se herního chování, on-line i off-line, projevující se sníženou kontrolou nad hraním, vzrůstajícím upřednostňováním hraní do takové míry, že má přednost před ostatními zájmy a denními aktivitami, a pokračováním nebo eskalací hraní bez ohledu na výskyt negativních následků“.

Závislost na počítačových hrách je v poslední době opět v hledáčku odborníků, a to zejména v souvislosti s multiplayerovými hity jako Fortnite nebo PUBG. Byly např. zaznamenány případy, kdy kvůli extrémní závislosti na Fortnite musela být poslána na léčení 9letá dívka z Velké Británie, a závislost na této hře je také udávána ve stovkách případů v Británii jako důvod k rozvodu. Pokud jde o PUBG, u něj některé země sáhly rovnou k zákazu – viz Čína, Irák, Nepál nebo jeden indický stát (každá země nicméně hru zakázala z trochu jiného důvodu).

Někteří experti však s oficiálním zařazením herní poruchy mezi nemoci nesouhlasí. Upozorňují na to, že se ve skutečnosti jedná o „mezidiagnózu“ a že je spíše příznakem jiných problémů.

 

Zdroj: techspot.com, icd.who.int