To nejzajímavější z CES 2018: Největší pozoruhodnosti veletrhu aneb Co se do prvního dílu nevešlo

V prvním díle článku o letošním ročníku CES jsme se s vámi podělili o technologické novinky, které na veletrhu vzbudily největší pozornost a které jsme považovali za nejinovativnější a pro svět techniky nejzásadnější. Dnes se podíváme na to, co nás  na veletrhu také zaujalo, ale spíše ve smyslu pozoruhodnosti či prosté zajímavosti. Prim hráli více či méně užiteční robotičtí pomocníci.

Robotičtí pomocníci všech možných tvarů a funkcí…

 

http://www.kohler.com/numi/images/half_open_toilet_back.jpgJedním z pozoruhodných gadgetů, které se na veletrhu přitahovaly zvědavé pohledy, byla chytrá toaleta Numi od společnosti Kohler. Je možné ji ovládat hlasem, s příchodem a odchodem uživatele se automaticky otevírá či zavírá a také umí pro větší pohodlí zahřát prkýnko. Pokud vlastníte jedno ze zrcadel Verdara od stejné firmy, je možné propojit je s chytrým reproduktorem Amazon Echo a požádat digitální asistentku Alexu o přehrání příjemné hudby prostřednictvím reproduktorů zabudovaných přímo v toaletě.

 

Užitečné pomocníky do domácnosti zastupoval robot FoldiMate, který skládá prádlo. Robot se objevil již na loňském ročníku, letos se ale představil v nové a rychlejší verzi. Použití je jednoduché: uživatel vloží oblečení zajištěné dvěma sponami do vrchního otvoru stroje, robot je vtáhne dovnitř, složí a předá úhledně poskládané dolním otvorem majiteli. Cena robota však činí 980 dolarů, takže mnozí zatím nejspíše zůstanou u ručního skládání.

 

Dalším zajímavým gadgetem byl robotický polštář Somnox, který ocení lidé mající problémy se spánkem. Somnox je navržen tak, aby se „uvelebil“ v náručí uživatele a připomínal na omak domácího mazlíčka a majiteli nabídl podle libosti uklidňující zvuky, např. tlukot srdce, ukolébavky nebo zvuky z přírody. Kromě toho disponuje senzory, které sice zatím nemají funkci, ale podle všeho budou později sloužit např. ke sledování spánku.

 

https://rockingbed.com/product/king/Ještě chvíli zůstaneme v ložnici, protože na CES byla k vidění i chytrá postel s názvem The Rocking Bed. Jejím cílem je pohybem tam a sem „ukolébat“ spáče do té doby, než usne. Tvůrce postele Mark Russell s nápadem přišel během své dovolené, když ujistil, že se mu lépe usíná na lodi během plavby. Po této zkušenosti chtěl navrhnout postel, jejíž pohyby by napodobovaly kolébavé pohyby lodi. Vedle toho má postel k dispozici časovač, na němž bude moci uživatel před spánkem nastavit zastavení jejího pohybu, jakmile usne.

 

Už jsme tu měli užitečného robota do domácnosti, ale na CES bylo mnoho dalších, kteří měli za úkol především pobavit. Jedním takovým zástupcem byli zpívající a tančící roboti z řady iPal od společnosti AvatarMind, kteří mohou sloužit i jako pomůcka učitelů při výuce nebo jako společníci k dětem. Roboti jsou vyvedeni v různých barvách a na hrudníku mají displej, který vizuálně doprovází jejich zpěv. Znají např. známou písničku Old MacDonald Had a Farm a do rytmu skladeb hýbou rukama a hlavou.

 

V oblasti módy byste robotické zařízení možná nečekali, přesto se takový „kousek“ na veletrhu objevil, a to v podobě robotické figuríny od firmy Euveka. Pro obchody s oblečením to může být skutečně užitečná pomůcka – figurína totiž dokáže měnit svou velikost a tělesné proporce tak, aby pasovala do oblečení vyrobeného pro jakýkoli tvar a velikost těla. Francouzský startup prý již jedná s klienty z módního průmyslu a v plánu je vyrobit i model pro dětské a pánské oblečení.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BcHl1RKVhaMPosledním zástupcem robotů je autonomní sběrač tenisových míčků s příznačným jménem Tennibot. Vejde se do něj až 80 míčků a je navržen pro práci na tvrdém povrchu i antuce. Prostřednictvím mobilní aplikace mohou uživatelé určit, kde na kurtu se má Tennibot pohybovat, aby nepřekážel, a je tak možné jej umístit např. blízko sítě nebo po stranách kurtu. Na rozdíl od ping-pongového robota Forphea si s ním nezatrénujete, Forpheus ale zase neumí sbírat míčky.

 

Gadgety nerobotického typu

 

https://cdn.shopify.com/s/files/1/2351/9229/products/WithCat-01_2048x.png?v=1511395015Umělá inteligence se v poslední době dostává do stále většího množství zařízení a cestu si našla už i do zvířecích hraček. Hračka pro kočky Mousr je inteligentnější variací oblíbené hry „chyť si světýlko“ s tím rozdílem, že „světýlko“ nahrazuje reálný předmět, který nepotřebuje člověka. Hračka se sama hýbe tak, aby upoutala kočičí pozornost, a když ji kočka chytí, hračka se chová jako chycená myš. Jako myš se Mousr chová i tehdy, když ji kočka loví, a napodobuje u toho hlodavcovy pohyby.

 

Z úplně jiné oblasti je zařízení Modius ve tvaru elegantní šedobílé čelenky, které má prostřednictvím stimulace mozku pomoci uživatelům zhubnout. Konkrétně zařízení funguje tak, že pouští přes sluchátka elektrické pulzy do těch částí mozku, o kterých se vědci domnívají, že jsou zodpovědné za nechuť k jídlu, a pomáhá snižovat podíl tuku v těle. Podle jeho tvůrce Jasona McKeowna si uživatel začne všímat rozdílu údajně již při průměrném nošení hodinu denně. Odborníci však namítají, že výzkum autora není dostatečně vědecky důkladný a průkazný, aby mohl pronášet tak smělé výroky. Na druhou stranu kritici ani nevyvracejí, že by zařízení mohlo fungovat. Mimochodem, McKeown na crowdfundingové platformě Indiegogo na svůj gadget vybral téměř 2 mil. dolarů.

 

https://spartanunderwear.com/wp-content/uploads/2015/01/Slider_Photo_2.jpgDo světa módy či oblečení se vydáme ještě jednou, tentokrát se ale podíváme na pánské spodní prádlo. Společnost Spartan totiž na letošním veletrhu představila antibakteriální boxerky pohlcující záření, které emitují např. mobilní telefony a které mohou mít údajně negativní vliv na mužskou plodnost. Jejich bavlna ukrývá stříbrná vlákna, která zabrání pronikání tohoto druhu radiace do intimních partií a podle slov výrobce boxerky zablokují 99 % signálů z mobilních telefonů a Wi-Fi sítí.

 

https://d2knexjrj9aoma.cloudfront.net/main/magik/MagikMask.pngNakonec tu máme něco pro děti – společnost Kolibree na veletrhu předvedla kartáček na zuby s názvem Magik, využívající rozšířenou realitu, který slibuje i při čištění zubů zábavu. „Hravé“ čištění jako jiné AR aplikace vyžaduje smartphone, který je třeba držet buď před obličejem, což je poněkud nepraktické, nebo jej lze položit k zrcadlu, což je mnohem praktičtější. Kartáček v AR funguje jako herní ovladač, a jak jím děti při čistění pohybují, „čistí“ zároveň i příšery ve hře. Kartáček v AR také dokáže detekovat pohyb a jeho rychlost, aby se docílilo toho, že si děti skutečně budou čistit zuby a nebudou hýbat kartáčkem jen kvůli likvidaci co největšího počtu monster.

 

Trendy rolu 2018: AI, roboti a autonomní technologie

 

O dalších gadgetech z letošního CES bychom mohli mluvit dlouho, ale na to zde již není prostor. Závěrem jen stručně zopakujme, co jsme psali v prvním díle: dnešnímu ročníku dominovala AI, roboti a autonomní technologie. Zastřešujícím termínem byla právě AI, která dnes pohání roboty, autonomní technologie a také mnohé domácí spotřebiče a zařízení. Boom v poslední době zažívá i IoT neboli Internet věcí. Chytrá on-line konektivita je něčím, co bylo na veletrhu slyšet rovněž velmi silně a jistě bude i další roky.

O čem jsme minule nepsali, byla obrovská výstavní plocha, která zabírala (se všemi 11 místy konání) plochu přes 232 000 m2. Veletrhu se letos zúčastnilo přes 4600 vystavovatelů z celého světa. Počet návštěvníků zatím není znám, ale loni to bylo přes 184 tisíc, předloni přibližně 170 tisíc, takže by tento trend pokračoval i nadále, letošní ročník by se mohl v tomto ohledu přiblížit 200tisícové hranici. I tato čísla podtrhují, že CES je již dlouhou dobu nejvýznamnějším mezinárodním technologickým veletrhem.