Zdroj: pixabay.com

Twitter ruší funkci, která měla pomoci bránit šíření dezinformací, neosvědčila se

Od letošního října Twitter experimentoval s novou funkcí, která měla pomoci v uživatelích vzbudit větší zájem o to, co sdílejí, a zabránit tak zbytečnému šíření dezinformací před americkými prezidentskými volbami. Společnost se však nyní rozhodla, že tuto funkci zruší. Podle jejích slov totiž nepřinesla kýžený efekt.

Novinka spočívala v tom, že jakmile uživatel použil funkci retweet, Twitter mu navrhl, aby se místo obyčejného sdílení pokusil tento příspěvek komentovat a nejlépe k němu připojit vlastní myšlenku. Tím se společnost snažila předejít nepromyšlené citaci příspěvků, na které uživatelé často reagují jen jednoslovnou odpovědí „ano“, nebo „ne“.

Snahy společnosti však byly marné. Podle statistik Twitteru totiž sice „využití citací tweetů vzrostlo, ale 45 procent z nich opět obsahovalo pouze jednoslovný komentář a 70 procent komentářů bylo tvořeno méně než 25 znaky“.

Kromě toho ale došlo také k poklesu používání klasických retweetů. To mohlo být způsobeno poměrně matoucím uvedením nové funkce, mnohým uživatelům totiž nemuselo být zcela jasné, zda byly klasické retweety zachovány, a i přes snahy Twitteru celou věc objasnit, je jednoduše přestali používat.

I přes tento nezdařilý pokus se ale Twitter nevzdává a uživatelům vzkazuje, že se „bude i nadále soustředit na podporu promyšleného sdílení,“ v jehož rámci se snaží uživatelům připomínat, aby si před sdílením tweetů (zejména o politických tématech či onemocnění Covid-19) přečetli odborné články, a zabránili tak zbytečnému šíření dezinformací.

Zdroj: engadget.com