Zdroj: pixabay.com

Umělá inteligence se učí odhalit Covid-19 podle zvuku kašle

Jedním z možných příznaků onemocnění Covid-19 jsou dýchací potíže doprovázené kašlem. A právě tento příznak by mohl brzy pomoci v rozpoznání toho, jestli se jedná o Covid-19, nebo ne. Vědci z MIT totiž vyvinuli algoritmus, respektive celou sérii algoritmů, které by mohly pomoci rozpoznat covidové onemocnění z obyčejného odkašlání.

Aplikace, na které v současnosti tým vědců pracuje, využívá hned několik neuronových sítí, které dávají dohromady výslednou znalost. Jedna z nich zkoumá změny na hlasivkách, další se věnuje emočnímu stavu pacienta, jiná zkoumá zvuk kašle jako takový, a poslední potom kontroluje změny respiračního výkonu. Ve výsledku jsou data z těchto aplikací vyhodnocena jako jeden celek a následně stanoví přítomnost tzv. svalové degradace.

Právě na základě toho symptomu je AI schopná říci, jestli testovaný pacient má, nebo nemá Covid. Při testech, které byly provedeny, dokázala aplikace odhalit přítomnost Covidu-19 u 98,5 procent testovaných, a to včetně těch, kteří neměli výrazné příznaky.

V současnosti se jedná o experimentální aplikaci, která má jasné limity a nemá žádnou zdravotní certifikaci. Jedním z limitů je fakt, že existují lidé, kteří by mohli být falešně pozitivní na základě jiných zdravotních obtíží, než je právě Covid-19.

Podle tvůrců ale budoucnost aplikace není pouze experimentální. Snaží se vyvinout opravdu funkční nástroj, který by mohl v budoucnu pomoci varovat před možnými obtížemi. Tvůrci naznačují, že by aplikace mohla běžet na pozadí systému a kontrolovat majitele telefonu průběžně. Doba, kdy budeme kašlat do svých telefonů, je ale stále poměrně vzdálená.

Zdroj: engadget.com