Ve spolupráci New York Times a Googlu vzniká unikátní databáze fotografií mapující devatenácté a dvacáté století

Jedna z praktických povinností novin je vést pečlivě archivaci svých starých čísel, článků i fotografií, které jejich pracovníci vytvořili. A pokud se jedná o opravdu velké noviny s mnohaletou tradicí je takový archiv opravdu velký. To je přesně případ jedněch z nejznámějších amerických novin New York Times. Ty mají podle odhadů ve svých skladech pět až sedm milionů fotografií společně s krátkými popisky při jakých příležitostech byly pořízeny.

Márnice, jak se prostory ve kterých jsou skladovány nejstarší fotografie ještě z devatenáctého století nazývají, je nyní cílem badatelů, kteří mimo jiné zjistili, že řada unikátních fotografií tam podléhá skáze a je potřeba zpracovat co nejrychleji.

Vedení novin se proto rozhodlo pro spolupráci se společností Google a společně spustili projekt, který velmi urychlí a zjednoduší proces digitalizace a otevře nové možnosti. Do hry totiž zapojí umělou inteligenci a strojové učení. Ta zpracovává informace ze zadní strany fotografií (kdy byly pořízeny, jméno autora, co na nich je, archivační čísla nebo případné poznámky). Podobně také zpracovává samotné fotografie a připojuje k nim jména známých osob, míst, a další informace. Tímto způsobem vzniká zcela unikání databáze.

Unikátní archiv, který v rámci projektu vznikne, zřejmě nebude přístupný veřejnosti, jak tomu bylo u některých předchozích počinů, přesto se jedná o opravdu unikátní obrazovou kroniku novodobých dějin, kterou budou moci využívat badatelé a další profesionálové.

Zdroj: nytimes.com