Vědci Harvardské univerzity vyvinuli za pomocí 3D tisku unikátní podmořskou past

Označit někoho jako bezpáteřního je v běžném konverzaci urážka. V oceánech, kde je třeba mimo jiné čelit obrovským tlakům je to však velmi dobrá volba. Bez jakýchkoliv kostí dokáže žít řada zástupců oceánské fauny, jedná se o sasanky, medúzy nebo mořské okurky. Pro vědce, kteří chtějí tyto živočichy zkoumat, to však představuje problém, jak je živé ulovit bez toho že by byla jejich křehká těla poškozena?

S řešením přišel vývojářský tým z Harvardské univerzity, který vytvořil unikání systém jakési pasti, která dokáže mořské živočichy ulovit bez toho, aby se jich dotkla. Past připomíná svým tvarem fotbalový míč, jehož plášť je složený z řady mnohoúhelníků. Díky rafinovanému systému ramen se dokáže tato pat otevřít a v případě kdy do jejího akčního prostoru připluje zkoumaný živočich, zavře se kolem něj. Trik je v tom, že se jej vůbec nedotkne, protože se vezme i vodu kolem ve které zkoumaný objekt dále plave.

Tvůrci se při vývoje zařízení RAD, jak je past označována, inspirovali u japonských skládanek origami. Jednotlivé součástky jsou vytištěné na 3D tiskárně a dokonale do sebe zapadají. Past je možné upevňovat na ramena miniponorek a ovládat je dálkově. Zatím proběhly testy v hloubce kolem 700 metrů, ale zařízení je konstruováno tak, aby mohlo pracovat i v hloubce mnoha kilometrů.

V budoucnu by také měly vznikat verze schopné stejným způsobem zachytit i větší organismy. Vývoj celého zařízení nebyl vůbec jednoduchý, protože se musí přizpůsobovat různým tlakům. Zároveň kladli vývojáři důraz na maximální jednoduchost, která by snížila riziko selhání. Celá past je ze stejného důvodu ovládána jediným motorem.

Podel svých tvůrců přinese RAD významný posun v oblasti mořských bezobratlých živočichů, které doposud nebylo možné efektivně lovit.

Zdroj: seas.harvard.edu