foto: baikalgvd

Vědci spustili pod hladinu Bajkalu unikátní zařízení pro detekci neutrin, na projektu se podílí i ČR

Uplynulý víkend přinesl na břehy jezera Bajkal zvýšenou vědeckou aktivitu. Tým ruských vědců tam realizoval svůj dlouho plánovaný projekt Baikal-Gigaton Volume Detector. V rámci něj potápěli do hloubky 750–1 310 m speciální detektory, které by měly pomoci zkoumat neutrina. Jedná se o největší zařízení svého druhu na severní polokouli.

Neutrina jsou nejmenší známé částice a ačkoliv je jejich výskyt poměrně hojný pro vědce je velmi obtížné je pozorovat. Mohou totiž cestovat velmi dlouhé vzdálenosti bez toho, aby se dostala do kontaktu s okolím. Proto je těžké odhalit jejich přítomnost. Vědci doufají, že by nás tyto částice mohly naučit více o historii vesmíru.

Projekt Bajkal-GVD je mezinárodní a kromě Ruska, Německa, Polska a Slovenska se na jeho realizaci podílí také Česká republika. Jeho realizace byla zahájena v roce 2015. Jedná se o svého druhu gigantický mikroskop, který se skládá ze stovek přesných čoček a v současnosti má objem 5 380 metrů krychlových. V budoucnu je v plánu zapojení dalších modulů.

Bajkalské jezero má vhodné podmínky pro pozorování neutrin díky tomu, že samotná voda je dobré médium pro pozorování neutrin. Navíc zvlášť v zimě, kdy je hladina pokrytá ledem, jsou podmínky pod hladinou mimořádně stabilní.

Jedinými dvěma dalšími mikroskopy, které lze velikostně srovnávat se zařízením Bajkal GVD, jsou observatoř IceCube Neutrino v Antarktidě a dalekohled ANTARES hluboko pod vodou ve Středozemním moři.

Zdroj: baikalgvd.jinr.ru