Zdroj: pixnio.com

Vědci učí drony používat echolokaci, podobně jako netopýři

K jedněm z nejpodivuhodnějších zvířat na světě patří netopýři. Tyto tvory vybavila evoluce unikátním systémem echolokace, díky kterému jsou schopni nahradit svůj zrak sluchem. A stejně jako mnohokrát v minulosti inspiroval tento přírodní mechanismus vědce a ti se pokusili podobný systém vyvinout pro použití u dronů.

Na systému v současnosti pracuje tým vědců z Purdue University v americkém státě Indiana. Jejich dosavadní výzkum potvrdil, že stačí poměrně málo. Tedy přesněji řečeno čtyři reproduktory a mikrofon. Ten zaznamenává ozvěny signálu reproduktorů. Záznam v reálném čase vyhodnocuje algoritmus založený na komunikativní algebře a určuje rozložení objektů kolem dronu.

V současné chvíli je systém schopný monitorovat okolí dronů pouze ve stacionární pozici, tedy pokud se dron nehýbe. Tvůrci projektu ale pracují na pokročilejší verzi, která umožní plné zapojení i během letu, na vývoji této technologie ale musí tým ještě nějakou dobu pracovat. Přidání systému do letové fáze znamená i zapojení rozhodovacího algoritmu, jak s výsledky echolokace naložit. Dron se bude muset naučit vyhýbat nejen statickým překážkám, ale také letícím předmětům.

Systém echolokace by mohl pomoci autonomním dronům po celém světě. Drony by se tak mohly stát nezávislé na GPS podkladech, kamerkách a dalších senzorech. Echolokace není omezena nedostatkem světla a mohla by své uplatnění najít například také při pátrání po pohřešovaných osobách. Své využití by mohla echolokace najít také v dalších autonomních dopravních prostředcích.

Zdroj: engadget.com