Zdroj: youtube.com

Vědci využívají ananasové listy na výrobu dronů

Využití biokompozitních materiálů při výrobě má do budoucna velkou perspektivu. Prozatím tyto materiály nachází jen minimální využití, každopádně biopolymery vyztužené přírodními vlákny mají zpravidla lepší mechanické vlastnosti, výhodou je také podstatně menší ekologická zátěž (snadná odbouratelnost) a jejich získávání z obnovitelných zdrojů.

Na efektivním využití biokompozitních materiálů pracují také vědci v Malajsii. Ti našli účinný způsob, jak využít vlákna z listů ananasu pro výrobu materiálu, který je dostatečně pevný, aby z něj bylo možné vyrábět konstrukci dronů.

Profesor Mohamed Thariq Hameed Sultan z Univerzity Putra prozradil agentuře Reuters, že drony vyrobené z tohoto materiálu jsou podstatně pevnější a nabízejí lepší vlastnosti (např. jsou lehčí) než konstrukce, které se vyrábí ze syntetických vláken. Kromě toho jsou také levnější. Pokud navíc takový dron doslouží a je vyhozen, biokompozitní materiál se podle výzkumníků dokáže rozložit již do dvou týdnů.

Prototypy dronů vyrobených z těchto materiálů dokázaly uletět zhruba 1 kilometr a ve vzduchu se udržely 20 minut, což je výborný výsledek. Vědci se proto nyní pokoušejí vyrobit ještě větší modely, které by dokázaly unést větší zatížení, aby je poté bylo možné použít pro nejrůznější účely (např. v zemědělství).

Jde o projekt, který byl zahájen v roce 2017 a primárně se zaměřuje na možnosti udržitelného využití ananasového odpadu. Malajští zemědělci totiž byli dosud zvyklí ananasové listy po sklizni pálit nebo jinak likvidovat. Prodej tohoto odpadu by však nejen zvýšil výnosy ze sklizně, ale výrazně by prospěl také životnímu prostředí.

Zdroj: engadget.com