Vědci vyvinuli pilulku, která „mluví“ s lékaři

Vědci vyvinuli pilulku, která ví, jestli si psychiatrický pacient vzal potřebné léky, a umí to sdělit lékaři. Její použití v praxi v těchto dnech schválil americký zdravotnický regulátor FDA (Food and Drug Administration).

Je to vůbec první takový lék v USA, který dostal od úřadů „zelenou“. Pilulka s názvem Abilify MyCite byla schválena již v roce 2002 pro léčení schizofrenie a manických epizod a senzorová technologie do ní byla přidána o deset let později japonskou farmaceutickou společností Otsuka Pharmaceutical.

Systém funguje tak, že senzor v pilulce o velikosti zrnka písku vyšle zprávu speciální náplasti na pacientově ruce, a přispívá tak k větší efektivitě léčby. Senzor v pilulce se aktivuje tehdy, když se dostane do kontaktu se žaludečními šťávami.

„Digitální pilulka“ však má jisté omezení. Podle prohlášení FDA by se neměla používat ke sledování příjmu léků v reálném čase nebo v případech nouze, protože detekce může mít zpoždění, případně k ní nemusí dojít. Za normálních okolností trvá detekce od 30 minut do 2 hodin. Pacienti mohou sledovat příslušnou dávku léků na svých smartphonech nebo mohou přístup k těmto údajům umožnit lékařům či pečovatelům prostřednictvím webové stránky.

FDA upozorňuje, že pilulku by neměli používat starší pacienti s diagnostikovanými psychotickými stavy či demencí. Pro ostatní pacienty s duševními nemocemi by unikátní pilulka mohla být přínosem, protože lékař bude moci díky větší informovanosti lépe vyhodnocovat případné změny v medikaci, dodává ve svém prohlášení FDA.

 

Zdroj: bbc.com, independent.co.uk