Vědci vyvinuli účinný lék proti viru Ebola, testovali jej přímo v ohnisku nákazy

Ačkoliv se lidstvu podařilo vymýtit nebo alespoň zkrotit řadu nebezpečných nemocí, některé z nich stále zůstávají hrozbou. Dobrou zprávou je, že vědci hlásí úspěch v boji s jedním z nejzákeřnějších onemocnění, jež bylo doposud kvůli slabým medikamentům velkou hrozbou – Ebolou.

Testy hned dvou nových léků ukázaly, že by se krvácivá horečka sužující především africký kontinent mohla brzy přesunout z kategorie neléčitelných, respektive těžko léčitelných nemocí. Nová léčba by podle prvních výsledků mohla zvýšit šance na přežití této zákeřné choroby na 89 až 94 procent, až doposud byl virus Ebola známý tím, že zabíjí přibližně polovinu nakažených.

Na celém vývoji léků je zajímavý také fakt, že jeho testování probíhalo přímo v ohnisku nákazy v několika oblastech Demokratické republiky Kongo. Lékaři si tak mohli zkusit nejen účinky léčebné látky jako takové, ale i její distribuci v krizi v rámci uzavřených komunit se špatně dostupnou lékařskou péčí. Právě tak vypadají nejčastější ohniska nákazy touto zákeřnou nemocí.

Ebola se řadí k poměrně novým onemocněním, poprvé bylo onemocnění tímto virem zaznamenáno přibližně před čtyřiceti lety. Největší strach vyvolal virus Ebola poté, co v letech 2014-2016 zabil v západní Africe více než 11 300 lidí. Tehdejší epidemii se podařilo zastavit, avšak menší ohniska nákazy neustále existovala.

Současné testy byly zahájeny v listopadu 2018 a podařilo se je realizovat díky spolupráci mezinárodních organizací s kongskými kolegy. Těm se podařilo shromáždit vzorek přibližně 700 pacientů, na nichž byly testovány 4 léčebné látky. Dvě z nich –  remdesivir a ZMapp neměly tak vysokou úspěšnost léčby. Další dvě označované REGN-EB3 a mAb114 dosáhly výše zmíněného zmírnění následků nemoci a s těmito účinnými látkami se nyní bude pracovat dále.

Léčba je chudým lidem poskytována zdarma a počítá se, že by to tak mělo být i v budoucnu. Zájem na vymýcení této nemoci má totiž de facto celý svět, protože by se by se v budoucnu mohla stát, že by se virus stal biologickou hrozbou v rukou teroristů.

Zdroj: wired.com