Zdroj: news.missouri.edu

Vědci z obyčejné tužky a papíru vytvořili zařízení schopné sledovat zdravotní stav člověka

Díky novému vědeckému objevu obyčejná tužka a kancelářský papír pravděpodobně najdou další zcela nové uplatnění, a to při sledování fyziologických funkcí člověka. Přestože to zní jako ze sci-fi filmu, jednoho dne by mělo být pro sledování zdraví daného člověka možné jednoduše nakreslit bioelektronické zařízení na kůži.

Převratnou studii Pencil-paper on-skin electronics zveřejnil tým vědců z Missourské univerzity v prestižním vědeckém časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. V rámci výzkumu se přitom ukázalo, že obyčejná tužka s obsahem grafitu vyšším než je 90 procent (ideálně 93 %) je schopna vést velké množství energie vytvořené třením při zápisu.

Zheng Yan, odborný asistent na College of Engineering, vysvětlil, že většina současných bioelektronických zařízení sestává ze dvou hlavních složek: samotné biomedicínské komponenty a nosiče (zpravidla jde o pružný materiál), který se stará o udržení kontaktu s pokožkou sledované osoby. Nové řešení přicházející s klasickou tužkou a kancelářským papírem je však zcela revoluční. Podle Yana je nejen velmi jednoduché a levné (materiál je snadno dostupný), ale i ekologické (papír se rozloží zhruba za jeden týden).

Vědci si proto slibují, že by nové bioelektronické zařízení mohlo najít široké využití. Ideálním pomocníkem by se mohlo stát jak při domácí péči o nemocné osoby, tak i při výzkumu a výuce. Zařízení totiž dokáže sledovat třeba také tělesnou teplotu, úrovně spánku či hladinu glukózy. Své uplatnění by ale našlo i při současné pandemii koronaviru jako levné a snadno dostupné zařízení pro sledování tělesné teploty.

Tak jako u dalších podobných vynálezů však může trvat roky, než bude zařízení komercializováno a setkáme se s ním v praxi.

Zdroje: news.missouri.edu, engadget.com