Většina rodičů podle průzkumu nevěnuje pozornost věkovému ratingu her

Podle průzkumu sociální internetové platformy pro rodiče a poskytovatele služeb péče o děti Childcare.co.uk nevěnuje většina rodičů pozornost věkovému ratingu videoher. Z průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 2000 britských rodičů s dětmi od 5–16 let, vyplynulo, že více než polovina nechává své potomky hrát tituly určené hráčům od 18 let, a to bez jakékoli kontroly a aniž si je předtím sama zahrála.

Dalším závažným zjištěním průzkumu je, že věkové hodnocení her nezajímá 86 % rodičů. Podle zakladatele platformy Richarda Conwaye je zajímavé, že u filmu je tomu téměř zcela opačně – jejich věkovému ratingu nevěnuje pozornost pouze 23 % dotázaných a jen 18 %  rodičů by nechalo děti ve věku 10–14 let dívat se na filmy přístupné od 18 let. Důležité je prý mít na paměti, že děti jsou snadno ovlivnitelné a nekritické, a když ve filmu či hře vidí určitý vzorec chování nebo jazyk, mohou je potom napodobovat.

Průzkum také zjistil, že 43 % rodičů, kteří nekontrolují, co jejich děti hrají, přiznalo, že hraní her pro dospělé změnilo jejich chování. 62 % dotázaných uvedlo, že problémy, které se u dětí po jisté době hraní těchto titulů vyskytly, pro ně byly dostatečným důvodem k jejich vrácení prodejci. Mnoho z nich tak ale nemohlo učinit, protože jim to děti nedovolily.

Zpráva přichází v době, kdy ve Velké Británii i jinde přibývá velmi mladých hráčů závislých na videohrách. Jak jsme v červnu informovali, v zemi byl zaznamenán případ 9leté dívky, která si vypěstovala těžkou závislost na současném multiplayerovém hitu Fortnite a musela jít na léčení. Hra sice není určena pro dospělé, ale pro hráče od 12 let, příklad každopádně ukazuje, že někteří rodiče věkové hodnocení her skutečně „neřeší“.

 

Zdroj: techspot.com