Zdroj: astrogeology.usgs.gov

Vznikla nová geologická mapa Měsíce, k dispozici je široké veřejnosti

Zajímá vás Měsíc a chtěli byste jej studovat detailně? Nyní máte šanci, na internetu se totiž objevil projekt Geologické společnosti Spojených států amerických (USGS), která ve spolupráci s NASA vytvořila obří detailní geologickou mapu povrchu naší přirozená družice. Výsledek má měřítko 1:5 000 000 a využívá barevné značení k tomu, aby bylo možné rychle identifikovat jednotlivé horniny a další geologické prvky, jež povrch Měsíce tvoří.

K vytvoření této mapy byly použity mapy vytvořené v rámci programu Apollo kombinované s poznatky, jež přinesly nedávné družicové průzkumy, kromě dat NASA přispěl daty také japonský družicový program SELENE. Součástí práce bylo také porovnávání historických a současných dat, aby tak bylo dosaženo co nejvyšší míry přesnosti.

Tato mapa by se mohla stát důležitým zdrojem podkladů pro budoucí vesmírné mise, ale je přínosná také pro širokou veřejnost. Amatérským nadšencům a zájemcům o vesmír přináší velké množství informací. Využitelná by mohla být také při výuce ve školách.

Tento projekt můžeme – stejně jako celou řadu dalších  považovat za širší součást programu Artemis, jehož cílem je návrat lidí na Měsíc. Stát by se tak podle plánu mělo v roce 2024, ačkoliv některé zprávy naznačují, že se jedná o příliš ambiciózní termín, který se nepodaří splnit. V minulých týdnech NASA ve spolupráci s vesmírnou agenturou představila VR video letu jednoho z modulů Apollo, na němž zkoumá okolnosti tehdejší mise v nových souvislostech.

Pokud se zajímáte o vesmír a chcete si prohlédnout geologickou rozmanitost měsíčního povrchu, mapu si můžete stáhnout zde.

Zdroj: engadget.com/