Za nedávným „hackem“ hotelů spadajících pod značku Marriott údajně stojí Číňané

Nedávný masivní únik osobních dat, který postihl půl miliardy hostů hotelů sítě Starwood, patřící hotelovému gigantu Marriott, má na svědomí čínská zpravodajská služba. S odkazem na čtyři americké vládní zdroje o tom informoval web deníku The New York Times.

Podle webu je konkrétně za operaci zodpovědné ministerstvo státní bezpečnosti, ve skutečnosti civilní zpravodajská služba. Bezpečnostní firmy, které kyberútok vyšetřují, prý zjistily, že počítačové kódy objevené v napadených počítačích se podobají těm, které v dřívějších operacích použili Číňané. „Hack“ hotelů prý byl součástí déle trvající širší zpravodajské operace namířené proti USA, v rámci níž měli čínští špióni již dříve odcizit např. osobní data bývalých i současných zaměstnanců vládního úřadu Office of Personnel Management nebo zdravotnické údaje pacientů z některých zdravotních pojišťoven.

Představitel Národní bezpečnostní agentury Rob Joyce na kyberbezpečnostní konferenci pořádané deníkem The Wall Street Journal uvedl, že Čína se připravuje na další kyberútoky na USA, tentokrát prý však má být cílem energetická, dopravní nebo finanční infrastruktura. Dodal, že čínské kyberaktivity jsou v posledních měsících na vzestupu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuangová sdělila, že „Čína se důrazně staví proti všem formám kyberútoků a v souladu se zákonem proti nim zasahuje“. Pokud prý příslušným čínským orgánům kdokoli poskytne důkazy, začnou prý daný případ – opět v souladu se zákonem – vyšetřovat.

Je pravděpodobné, že vyšší počet čínských kyberútoků v poslední době souvisí s probíhající obchodní válkou mezi USA a Čínou. Další kyberútoky by mohlo podnítit nedávné zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei Meng Wan-čou v Kanadě, která sice byla ve středu propuštěna na kauci, nesmí však zemi opustit.

 

Zdroj: nytimes.com, techspot.com