Zpráva Ernst & Young odhaluje, že 10 procent zisku kryptoměn získali hackeři

Kybernetické měny jsou velkým tématem dneška a především loňský rok ukázal, jaký potenciál v sobě skrývají. Zároveň je ale nutné soustředit se i na jejich druhou stránku a to jejich bezpečnost. Díky své oblibě a vysoké hodnotě se stávají terčem útoků hackerů, kteří využívají mimo jiné i luxus anonymity, která se s použitím kryptoměn pojí, a jsou díky ní prakticky nevystopovatelní.
Společnost Ernst & Young vydala v těchto dnech novou zprávu, která se zabývá právě otázkou bezpečnosti elektronických měn. Odborníci ze společnosti zkoumali více než 372 ICO, které se uskutečnili v letech 2015 – 2017. ICO je moment kdy jsou nové objemy tokenů uvedeny na trh, tato situace by se dala popsat jako plánovaná finanční injekce. Zpráva dochází k závěru, že se hackerům podařilo ukrást více než 10 procent zisku, který ICO dohromady generovali. V přepočtu na dolary je to více než 1,5 milionu dolarů měsíčně.
Kromě toho se také útočníkům podařilo získat množství osobních informací, jako jsou adresy, telefonní čísla, čísel bankovních účtů nebo platebních karet.
Hackeři byli úspěšní díky kvůli tomu, že většina měn fungovala bez regulací nebo rozsáhlejších ochranných sítí. Přitahuje je hlavně nevratnost transakcí a chybějící legislativa. Jakmile kryptoměny získají, prakticky neexistuje možnost získat je zpět.
Kritizovaný byl také systém, který přejaly některé z novějších kryptoměn, které se objevily po úspěších Bitocoinu. Zde podle společnosti Ernst & Young chybí větší ekonomická rozvaha a prognóza vývoje. Projekty jsou spouštěny na základě nadšení a jako pouhá reakce na poptávku trhu.
Řada států, kde je obchodování s elektronickými měnami rozvinuté uvažuje o nutnosti regulace a případné legislativní úpravy. V USA uvažují o vytvoření speciální jednotky, která se bude zločiny v oblasti kryptoměn zabývat. Právě rozvoj regulací a větší transparentnost je to, co by mohlo trhu s kryptoměnami pomoci a stabilizovat jej.
Zdroj: engadget.com