3D skenery na letištích by mohly poměrně brzy umožnit vstup do letadel s tekutinami v zavazadle

Letiště patří (nebo by alespoň měla patřit) mezi nejzabezpečenější prostory, které běžný člověk ve svém životě navštíví. A tamní bezpečností opatření se často mění. Cestující a jejich pohodlné cestování v letadle velmi negativně ovlivnil zákaz cestování s tekutinami v palubním zavazadle z roku 2006, který byl vydán poté, co skupina teroristů pokusila pomocí kapalných výbušnin spáchat útok.

Tato přísná nařízení, by se do budoucna mohla, minimálně na některých letištích, změnit. Například na území Velké Británie by podle tamní vlády měly být všechna velká letiště do roku 2022 vybavena detailními 3D skenery zavazadel. Ty by měly umožnit důkladnou kontrolou každého předmětu v zavazadle, včetně tekutin, přenosných počítačů a další elektroniky.

Nové skenery by měly být výhodné pro všechny- zvýší bezpečnost jako takovou a zároveň umožní cestujícím pohodlnější odbavení a cestování s pitím. Na některých letištích není možné ani si vodu natočit do prázdných lahví, protože kontrola probíhá přímo před nástupem do letadla. Cestující je tak odkázán na občerstvení v letadle, které někdy bývá placené a drahé.

Vedení letiště Heathrow, které patří k největším ve Velké Británii odhadlo, že v příštích několika letech utratí za bezpečnostní opatření více než 50 milionů liber. Británie doufá, že by pohodlnější způsob cestování mohl podpořit byznys i cestovní ruch. Otázkou je na kolik tento plán vyjde, protože z podobných bezpečnostních opatření se pravděpodobně stane standard a za pár let budeme moci létat s tekutinami ze všech velkých mezinárodních letišť po celém světě.

Zdroj: bbc.com