Americký zákon na ochranu zákaznických dat na internetu by mohl být předložen začátkem příštího roku

Očekávaný zákon, který by americké vládě umožnil ukládat pokuty za zneužití či odcizení zákaznických dat na internetu, by mohl být předložen začátkem příštího roku. Vyplývá to z jednání senátního podvýboru pro obchod, vědu a dopravu, kde zákonodárci diskutovali o jeho možné podobě.

Z diskuse mimo jiné vyplynulo, že pravomoc dohlížet na firmy i neziskové organizace pracující s osobními údaji internetových uživatelů, navrhovat regulatorní opatření a udílet v případě porušení zákona sankce, by mohl dostat úřad na ochranu spotřebitelů FTC (Federal Trade Commission), nicméně z ní nevzešlo definitivní znění návrhu zákona.

Potřebu zákona na ochranu soukromí uživatelů na internetu vyvolaly masivní úniky soukromých dat milionů amerických internetových uživatelů, k nimž došlo v posledních letech. Velké úniky se týkaly jak zákazníků významných internetových společností, tak sociálních sítí. Kvůli tomu se pod palbu kritiky politiků z obou komor amerického parlamentu dostali giganti jako Equifax, Google, Facebook nebo Twitter. Zákonodárci kritizovali nejen nedostatečné zabezpečení dat, ale v případě zmíněných sítí i podle nich nedostatečné možnosti v oblasti nastavení soukromí nebo jejich údajnou politickou zaujatost.

Zákon bude společným dílem republikánů a demokratů a bude vycházet z nařízení EU GDPR, které vstoupilo v platnost koncem května. Jeho vypracování by mělo usnadnit to, že se zvýšením ochrany internetových zákaznických dat souhlasí i velké technologické firmy.

 

Zdroj: reuters.com