Američtí právníci žalují prezidentský úřad kvůli změnám v legislativě 3D tisků funkčních zbraní

Právní boj o tom, jestli je možné svobodně tisknou funkční modely zbraní nebo ne, bychom mohli nazvat během na dlouho trať. Zatímco za vlády prezidenta Obamy byla tato činnost zakázaná a stíhaná, současný prezident Trump ji naopak povolil.

A právní spor pokračuje v USA i nadále, 21 významných advokátních společností v USA spojilo své síly a podalo minulý týden žalobu na prezidenta Trumpa, respektive nové federální předpisy, jež umožňují šíření blue printů (dokumentů obsahujících tisková data) střelných zbraní.

Jejich hlavní nebezpečí vidí odborníci především v tom, že neexistuje žádný registr, podle nějž by se daly takové zbraně vystopovat a zároveň jsou díky dostupnému 3D tisku k dispozici prakticky každému. Svoji silou a možnostmi se sice nevyrovnají klasickým zbraním, ale ke spáchání zločinu jejich možnosti stačí. Někdy se těmto neregistrovaným zbraním přezdívá „ghost guns“.

Hlavní spory se v současnosti vedou o to, podle čeho by se mělo právo řídit. Spor začal v roce 2013 kdy společnost Defense Distributed zveřejnila plány na pistoli, jež bylo možné vytisknout na 3D tiskárně. Tento dokument si stáhlo více než 100 000 uživatelů než bylo rozhodnuto, že svým konáním porušuje společnost bezpečností předpisy (a i nadále byly tyto dokumenty ke stažení na nelegálních částech internetu).

Firma se proti zákazu odvolala, protože podle ní porušuje první dodatek ústavy. Této výtce se vyhověl americký prezidentský úřad v roce 2018 a šíření materiálu opět povolil. Trumpova administrativa také zavedla předpisy z ministerstva vnitra na ministerstvo obchodu. A právě tento krok chtějí právníci napadnout, protože se obávají toho, že by nemusela existovat žádná regulace.

Zdroj: engadget.com